Yerli tasarım ve yazılıma sahip şüpheli, sanık veya hükümlülerin izlenmesi amacıyla kullanılacak olan milli elektronik kelepçeler 1 Ocak 2021 tarihinde kullanılmaya başlanacak.

Yerli üretim elektronik kelepçeler 2021 yılında kullanılmaya başlayacak. Bu sayede milli imkanlarla üretilen cihazlarla 20 milyon liralık ithalatın önüne geçilmesi planlanıyor.

20 Milyon TL’lik ithalatın önüne geçilecek

Bakan Mustafa Varank, elektronik kelepçelerini ne kadar iç açıcı bulmasa da modern ceza infaz sisteminde pek çok ülke tarafından kullanıldığını belirtti. Ayrıca kamunun yaptığı alımlarda yerli ve milli ürünlerin kullanımını oldukça önemsediklerini belirten Varank, sözlerine şunları da ekledi;

“Bu sayede yerlileşme ve millileşme alanındaki hedeflerimize daha hızlı varabiliriz. Topyekun kalkınma için yerliliği ve milliliği olmazsa olmaz bir ilke olarak kabul etmeliyiz. Elektronik İzleme Sistemi’nde kullanılan ürünler, sistemin yürürlüğe girdiği 2013 yılından bu yana yurt dışından ithal ediliyordu. Bakanlığımızın Sanayi İşbirliği Projesi ile ilk kez, milli olarak üretilmiş sistemi kullanacağız. Bu proje kapsamında toplamda yaklaşık 20 milyon liralık ithalatın önüne geçmeyi hedefliyoruz.”

YORUM YOK

CEVAP VER