Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği Başkanı Halil Demirdağ yaptığı açıklamada elektrikli otomobiller hakkında önemli bilgiler verdi. 10 sene sonra Türkiye’de 1 milyonun üstünde elektrikli aracın olacağını belirten Demirdağ, her geçen gün elektrikli otomobillerin sayısının arttığını ifade etti.

2030 yılında Türkiye’de 1 milyonun üzerine elektrikli otomobilin olacağı ifade edilirken, bu otomobillerin tüketeceği enerji miktarı da dudak uçuklattı. Demirdağ yaptığı açıklamasında, 1 milyonluk bir araç filosunun toplam 100 bin megavatlık bir batarya kapasitesine ihtiyaç duyacağını belirtti.

Bataryalar 100 Kilovata Kadar Çıkıyor

Türkiye’de elektrikli otomobillere olan ilgilinin gün geçtikçe büyüdüğünü belirten Halil Demirdağ, yıllar sonra çok ciddi güç tüketiminin olacağını da dile getirdi. Elektrikli otomobillerin batarya kapasitesinin 100 kilovata kadar çıktığını belirten Demirdağ, elektrik istasyonlarının hızla geliştirildiğini ve bu ihtiyaçların kolaylıkla karşılanabileceğini belirtti.

Halil Demirdağ bu sene güneş enerjisi santrallerine karşı talebinde arttığını vurgulayarak, 10 kilovatlık bir güneş enerjisi panelinin kurulumunun 10 bin dolara kadar çıkabileceğini ifade etti.

YORUM YOK

CEVAP VER