Akıllı telefonlar üzerinde en önemli konulardan biri, hesaplara giriş yaparken güvenliği üst düzeyde tutmak. Bu kapsamda parmak izi okuyucu ve yüz tanıma sisteminin yanı sıra, çift faktörlü kimlik doğrulama modelleri de kullanılıyor. Google hesaplarına giriş aşamasında bu sistemi (2FA) kullanan Google, Apple marka cihazlardan sistemin daha rahat kullanılabilmesi için yenilikler yapacak. 

Apple cihazlarda 2FA kimlik doğrulama sorun çıkarıyordu

Hesabınıza başka birisinin erişmesi riskini minimize eden, güvenli bir yaklaşım sunan iki faktörlü kimlik doğrulama anahtarları, birçok kullanıcının güvendiği bir sistem. 2FA ile eşleşen cihazlarda kullanılabilen hesaplar, güvenlik anahtarı ile sadece sizin tarafınızdan erişilebilir oluyor. Ancak Apple cihazlarda, Google hesaplarına erişirken iki faktörlü kimlik doğrulama aşamasında bazı sorunlar söz konusu oluyordu. SmartLock uygulamasının, iPhone’lar ve diğer Apple cihazlarda, 2FA güvenlik anahtarı oluşturulmasını zorlaması ile açıklanan bu durum, artık düzelecek.

Google güvenlik anahtarı sürecini kolaylaştıracak

Google’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, Apple cihazlardan iki faktörlü kimlik doğrulama anahtarı oluşturma sürecinin daha basit adımlarla geleceği aktarıldı. Bu da, iPhone cihazlarında Google hesabını kullanan birçok kişi için iyi haber demek!

Çift faktörlü kimlik doğrulama konusunun Apple’da bu kadar sıkıntılı bir sürece yol açması, Apple’ın güvenlik konusunda kısıtlayıcı tutumu olarak ifade ediliyor. 

YORUM YOK

CEVAP VER