ABD’den Koronavirüs Dolandırıcılığı Uyarısı

ABD’den Koronavirüs Dolandırıcılığı Uyarısı

Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından yapılan açıklamalar sonrasında sosyal medyada COVID-19 dolandırıcılıkları gündeme geldi.

Bir süredir sosyal medya ve internette çok sayıda COVID-19 dolandırıcılığı olaylarının yaşanmaya başladığına, banka hesaplarının ele geçirilmesinden birçok hesap bilgisinin ele geçirilmesine kadar kötü gelişmeler yaşandığını açıklayan Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), bu konuda tüm internet kullanıcılarının çok uyanık davranması gerektiğini açıkladı.

Kullanıcıların COVID-19 tanı ve test kitleri başta olmak üzere çok sayıda ürün ile dolandırıcılık kurbanı olabildikleri iddia edilirken, aynı zamanda devlet tarafından para ödemesi yapıldığı iddiası ile kişisel bilgilerin elde edilmesi ve bu bilgilerin banka bilgileri ile ele geçirilmeye çalışıldığı belirtildi.

![](images/corona-virüs-1.jpg)

Hükümetler tarafından duyurulan salgın destekleri ile ilgili çok sayıda oltalama maili olduğuna dikkat çeken yetkililer, tüm internet kullanıcılarının özellikle bu tarz saldırılara karşı dikkatli olmalarını öneriyor.

Durdurulamıyorlar!

COVID-19 reklamlarına karşı sosyal medya şirketleri birçok farklı önlem alırken, aynı zamanda bazı kullanıcılar hala dolandırıcılık amaçlı reklamlara inanmaya devam ediyor.

Hiçbir vatandaşın internette bilgisini paylaşmaması, gerekli tüm önlemleri almaları öneriliyor.

comments powered by Disqus