ABD Hükümeti Koronavirüs Yayılımını İncelemek İçin Mobil Reklam Konum Verilerini Kullanıyor

ABD Hükümeti Koronavirüs Yayılımını İncelemek İçin Mobil Reklam Konum Verilerini Kullanıyor

ABD’de COVID-19 koronavirüs salgını sebebiyle, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) halkın evde kalıp kalmadığını incelemek için mobil cihazları kullanıyor.

Wall Street Journal (WSJ), ABD hükümet yetkililerinin, koronavirüs salgını sırasında Amerikalıların hareketlerini izlemek için mobil reklam endüstrisinden yararlanarak cep telefonu konum verilerini kullandığını bildirdi. Ayrıca CDC’nin eyalet ve yerel yönetimlerle birlikte belirli bölgedeki insanların cep telefonu verilerini aldığını açıkladı.

![](images/china-coronavirus-covid-19.jpg)

Wall Street’e göre amaç ülke çapında 500’den fazla şehirden alınan ve coğrafi konum bilgilerini içeren bir hükümet portalı oluşturup insanların evde kalmaya yönelik emirlere ne kadar uyduklarını belirlemeye yardımcı olmak.

Wall Street haberine göre ayrıca, anonimleştirilmiş verilerin bile kullanılmasının sayısız gizlilik endişelerini gündeme getirdiğini ve gizlilik savunucularının bu tür verilerin nasıl kullanılabileceğine dair sınırları zorladığını ve başka amaçlar için kullanılmasını engellediğini söyledi.

Diğer ülkelerin de salgın sırasında vatandaşların hareketlerini izlemek için cep telefonu verilerini kullandıkları ve Avrupa Birliği’ndeki mobil operatörlerin bazı verileri İtalya, Almanya ve Avusturya’daki sağlık yetkilileriyle paylaştığı bildirdi. The New York Times’a göre İsrail, virüsü izlemek için cep telefonu konum verilerinin kullanılmasına izin verdi. Verilerin “odaklanmış, zaman sınırlı ve sınırlı bir etkinlikte” kullanılacağı belirtildi.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus