Google paylaştığı bir blog yazısında akıllı gözlük üretimi yapan 180 milyon dolarlık Kanadalı şirket North‘u satın aldığını duyurdu. İki şirkette, Google’ın donanım çabalarını ve ortam bilgi işlem geleceğini desteklemek için North’un teknik uzmanlığını kullanmak istediklerini açıkça belirtti.

Google tüm ayrıntıları doğrulamamış olsa da bugün Cihazlar ve Hizmetler Kıdemli Başkan Yardımcısı Rick Osterloh yayınladığı bir blog yazısında, North‘un Google’ın Kitchener-Waterloo ekibine katılacağını duyurdu. Ayrıca North satın alma işlemini kendi blog yazısında doğruladı ve mevcut ürünlerini azaltacağını, önceden planlanan gelecekteki versiyonunun gerçekleştirilmeyeceğini açıkladı.

2018’de Intel akıllı gözlük patentlerini alan North‘un Myo adlı bir nöro-kaslı kontrol sistemi üzerinde çalışmaları da bulunuyor. Şirketin bu çalışmalarının Google’ın dikkatini çektiği ve Google’ın bir süredir üzerinde çalıştığı Yaygın Bilişim projesinin North şirketinin satın alınmasında etkili olduğu düşünülüyor.

Müşterilerine gönderdiği e-postada North, 31 Temmuz tarihinde Focals gözlüklere verilecek olan desteğin sona ereceğini ve Focals 2.0 için ön sipariş veren bütün müşterilerinin paralarının iade edileceğini belirtti. 

YORUM YOK

CEVAP VER