Alfa Romeo 110. yılına özel, otomobil tarihinin en önemli efsanelerinden biri olan Giulia GTA modeline yeniden hayat veriyor. İlk kez 1965 yılında tanıtılan aynı isimli Giulia GTA 2020 modeli, 540 beygirlik V6 motorla geliyor.

Alfa Romeo Giulia GTA kaputunun altında, Giulia Quadrifoglio’da kullanılan 510 beygirlik 2.9 litre V6 Bi-Turbo motorun güncellenmiş versiyonu olan 540 beygire yükseltilmiş V6 motor bulunuyor.

Alfa Romeo mühendisleri yeni Giulia GTA’nın aerodinamik yapısını ve yol tutuşunu iyileştirmek için çok özel çaba sarf ederken aynı zamanda 1965 Giulia GTA örneğinde olduğu gibi ağırlığı azaltmaya yönelik çözümler de ürettiler. 

Formula 1’den gelen teknik bilgi birikimi ve deneyimleriyle Sauber Engineering ile yapılan işbirliği ve Sauber Aerokit kullanımı ile yeni Giluia GTA modelinin yol tutuşu çok daha kuvvetli hale geldi. Giulia GTA’nın ön ve arka tekerlek genişliği 50mm artırıldı ve bu sayede yüksek hızlardaki dengesi geliştirildi.

Ön konsol, kapı panelleri, torpido gözü, yan kaplamalar, orta konsolda ve koltukların orta kısımlarında kullanılan Alcantara yüzeyler kalite hissini artırarak Giulia GTA’nın iç mekanında ilk dikkat çeken materyaller olarak öne çıkıyor.

0’dan 100’e 3.6 Saniyede Çıkıyor

Alfa Romeo Giulia GTA, gücünü aldığı 540 beygirlik güncellenmiş 2.9 litre V6 Bi-Turbo motoru sayesinde 0’dan 100 KM/s hıza 3.6 saniyede çıkabiliyor. Giulia GTA ve daha performanslı türevi Giulia GTAm’den toplam 500 adet üretilecek.

Giulia GTA’nın GTA kısaltması Gran Turismo Alleggerita‘dan geliyor. İtalyanca bir kelime olan Alleggerita “hafifletilmiş” anlamında kullanılıyor. GTA kısaltması, 1965’te Sprint GT modelinden türetilen ve spor otomobil olarak tasarlanan Giulia Sprint GTA ile birlikte kullanılmaya başlandı. GTA kısaltmasının başarısı ile birlikte kullanıcılar bir süre sonra bu kısaltmayı tüm sportif Alfa Romeo modelleriyle ilişkilendirdi.

YORUM YOK

CEVAP VER