Alibaba’dan Bulut Altyapısına 28 Milyar Dolar Yatırım

Alibaba’dan Bulut Altyapısına 28 Milyar Dolar Yatırım

Alibaba Cloud, önümüzdeki üç yıl boyunca bulut altyapısına 200 milyar Yuan, yani 28 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Kararın nedeni, covid-19 salgınının ardından video konferans ya da canlı akış gibi hizmetler üzerinden, bulut altyapısına olan talebin artması.

Alibaba’nın yatırımı işletim sistemleri başta olmak üzere sunucu ve yongalar da dahil olmak üzere, Alibaba Cloud’un veri merkezlerini genişletmeye ve teknolojisini geliştirmeye odaklanacak. Alibaba Cloud, şu anda Asya, Orta Doğu, Avrupa, ABD ve Avustralya dahil olmak üzere 63 kullanım bölgesine sahip.

![](images/alibaba-asya-pasifik-bolgesinin-lider-bulut-sirketi.jpeg)

Alibaba Cloud baş CTO’su Jeff Zhang, açıklamasında “Bulut altyapısı ve temel teknolojilere yatırım yaparak, işletmelerin hızlanmasına yardımcı olmak için birinci sınıf, güvenilir bir bilgi işlem kaynağı sağlamaya devam etmeyi umuyoruz. Girişimimiz umarız ki toparlanma sürecini hızlandırır ve koronavirüs pandemisi sonrasında dünya çapında dijital dönüşümleri desteklemek için, bulut tabanlı akıllı çözümler sunar” ifadesini kullandı.

Şubat ayında yayınlanan son çeyrek raporunda Alibaba, bulut gelirlerinin yüzde 62 oranında artarak 1,5 milyar dolara yükseldiğini ifade etmişti. Gartner raporuna göre Alibaba Cloud, Asya Pasifik pazarında en iyi bulut sağlayıcısı.

comments powered by Disqus