Almanya’da Elektrikli Otomobiller İçin 1,8 Milyar Euro Fon Ayrıldı

Almanya’da Elektrikli Otomobiller İçin 1,8 Milyar Euro Fon Ayrıldı

Ekonomik açıdan en güçlü ülkeler arasında yer alan Almanya, ülkedeki elektrikli otomobillerin sayısını arttırmak için 2021 – 2024 senelerinde teşvik primi olarak tam 1,8 milyar Euro ayırdığını açıkladı. Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, elektrikli otomobil üreticilerine 2020 yılı için 250 milyon Euroluk bir bütçe ayırdıklarını duyurdu.

Almanya’da daha fazla elektrikli otomobil görmek istediklerini belirten Altmaier, elektrikli otomobillerin Almanya’nın yararına olacağını belirtti. 2021 ile 2024 yıllarında elektrikli otomobiller için bütçeden de 1,8 milyar Euro ayırdıklarını dile getirdi.

![](images/24635.jpg)

İklim Koruma Paketi Kapsamında Teşvikler Arttı

İklim koruma paketi kapsamında Alman hükümeti şubat ayından itibaren teşvik vermeye başladı. 40 bin Euro’ya kadar olan elektrikli otomobillerin satın alımında verilen 4 bin Euroluk teşvik primi 6 bin Euro’ya yükseltildi. Aynı zamanda hibrit motorlu araçların satın alınmasında verilen 3 bin Euroluk teşvik primi ise 4 bin 500 Euro’ya yükseltildi. 2016 senesinden itibaren devam eden teşvik sisteminde primlerin yarısını Alman hükümeti diğer yarısını da otomobil üreticileri karşılıyor.

comments powered by Disqus