Android Telefonların Çökmesine Neden Olan Bir Duvar Kağıdı Keşfedildi

Android Telefonların Çökmesine Neden Olan Bir Duvar Kağıdı Keşfedildi

Akıllı telefonda kimi zaman çok küçük bir detay, telefonun çökmesine neden olabiliyor. Bir Twitter kullanıcısı, yaptığı bir paylaşımda, ‘duvar kağıdı olarak belirlemenin Android telefonları çökerttiği’ notunu paylaştı. Oldukça ilgi gören paylaşım, Android Authority ve 9to5Google tarafından da doğrulandı. Duvar kağıdının özellikle Samsung telefonları etkilediği aktarıldı.

Telefonun yeniden başlatılması sorunu çözmüyor

![](images/android-telefonlarin-cokmesine-neden-olan-duvar-kagidi-bug.jpg)

Duvar kağıdı açığından etkilenen telefonlar, sistemin kullanılmaz bir hale gelmesine neden oluyor. Gelen bilgilere göre telefonun yeniden başlatılması da o an için sorunu çözmüyor. 9to5Google, böyle bir durumda güvenli modda yeniden başlatma yapılması gerektiğini ve görüntü dosyasının silinebileceğini aktardı. Android Authority ise, telefonun normale dönmesi için fabrika ayarlarına geri dönmesi gerektiğini aktardı.

Söylemeye gerek var mı bilmiyoruz ancak, bunu kesinlikle kendi telefonunuzda denemeyin.

Açıkla ilgili diğer bir yön de, tüm telefonları etkilemiyor gibi görünmesi. Huawei Mate 20 Pro’da denenen duvar kağıdı, telefonu etkileyemedi. Bir analist, telefonların kitlenmesinin nedeninin görüntünün içerdiği renk alanı olduğunu söyledi. Görüntü RGB renk alanını kullanırken, birçok Android telefonda SRGB kullanılıyor. Telefonlar, yazılımın desteklemediği renk alanlarını değiştirmek için kod içeriyor ve bu işlemi kaldıramayan cihazlarda kitlenme söz konusu oluyor.

Yakın zamanda iPhone’ları çökerten karakterler gündeme gelmişti

Telefonların, bu tip zararsız içerikler nedeniyle kitlenmesi ilk defa rastlanan bir durum değil. Bu yılın başlarında, iOS 13’te, iPhone’ların Sindhi dilinde bazı karakterleri görüntüleme esnasında çöktüğü tespit edilmişti. Birkaç yıl önce iPhone’lar, beş saniyelik bir videoyu açma esnasında da çökmüştü.

Sonuç olarak, Android’de tercih ettiğiniz duvar kağıdı konusunda biraz daha dikkatli olabilirsiniz.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus