Yeni bir Apple patent başvurusu, katlanabilir bir iPhone veya iPad oluşturmak için daha pratik bir yaklaşım olabileceğini açıklıyor.

Samsung’un Galaxy Fold lansmanı bir felaketti, inceleme birimleri sadece iki günlük kullanımdan sonra sorunlarla karşılaştı. Güncellenmiş sürümünde bile hemen sorunlar başlamıştı. Microsoft’un Surface Duo açılış lansmanı sırasında başarısız oldu. Motorola Razr test sırasında başarısız oldu.

Apple‘ın patent başvurusu , açıldığında tek bir ekran olarak işlev görebilen iki tamamen ayrı ekran kullanan bir yaklaşımı açıklıyor. Patentin ayrıntıları ve iki farklı ekrandan oluşan katlanabilir ekrana teknik yaklaşımının detayları ise oldukça ilgi çekici.

Elektronik cihazlar, birinci cihazın kenarının ikinci bir elektronik cihazın kenarına bitişik olduğunu tespit etmek için sensör ölçümlerini ve diğer bilgileri kullanabilir.

Birinci ve ikinci aygıtların kenarları arasındaki bitişikliğin saptanmasına yanıt olarak, aygıtlar, her aygıtın ayrı ayrı çalıştığı bağımsız bir çalışma modundan, aygıtların kaynaklarının paylaşıldığı bir ortak çalışma moduna geçebilir.

Ortak çalışma modunda, görüntüler cihazlardaki ekranlara yayılabilir, ilgili cihazlardaki hoparlörler bir ses parçasının farklı kanallarını oynatmak için kullanılabilir, farklı cihazlardaki kameralar ve sensörler birbirleriyle işbirliği içinde kullanılabilir ve diğer kaynaklar paylaşılabilir.

Ekranları hizalayan mıknatıslar içinse Apple‘ın açıklaması şöyle:

“Manyetik bileşenler cihazları çeşitli yönlerde bir arada tutabilir. Manyetik bileşenler, cihazların ortak bir düzlemde bulunduğu düzlemsel konfigürasyonlarda ve cihazların sıfır olmayan bir açıda yönlendirildiği düzlemsel olmayan konfigürasyonlarda cihazların tutulmasına yardımcı olmak için eğimli mahfaza kenarları ve diğer yapılarla işbirliği içinde çalışabilir.”

Apple’ın yeni katlanabilir ekran çözümünün katlanabilir bir iPhone veya iPad modelinde karşımıza çıkıp çıkmayacağı ise önümüzdeki dönemlerde netleşecek gibi görünüyor.

YORUM YOK

CEVAP VER