Apple ve Google IOS ve Android’de Koronavirüs İzleme Teknolojisi Geliştiriyor

Apple ve Google IOS ve Android’de Koronavirüs İzleme Teknolojisi Geliştiriyor

Teknoloji endüstrisinin büyük oyuncularından ikisi olan Apple ve Google, koronavirüsle savaşmak için birlikte çalışmaya başladı. İki şirket akıllı telefonların çoğuna gelmesi planlanan yeni bir uygulama üzerinde çalıştıklarını duyurdular.

Cuma günü Apple ve Google tarafından yapılan açıklamada özetlenen yeni teknoloji, telefonların birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olmak için Bluetooth kablosuz radyo teknolojisini kullanıyor ve sonuç olarak kullanıcıları, temas ettikleri kişilerle koronavirüs bulaşmış kişiler hakkında uyarıyor.

![](images/apple_google-1-1.jpg)

Apple ve Google sağlık yetkililerinin kişi izleme teknolojisini kullanabilmesi için bu araçları Mayıs ayında piyasaya sürmeyi planlıyor. Ardından, önümüzdeki aylarda şirketler, daha fazla kişinin bu araçları kullanmasına yardımcı olmak için doğrudan iOS ve Android yazılımına kurmayı planlıyor.

Şirketler, “Geliştiriciler, hükümetler ve sağlık yetkilileri ile işbirliği yoluyla, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin COVID19‘un yayılmasını yavaşlatmasına ve günlük yaşamın geri dönüşünü hızlandırmasına yardımcı olmak için teknolojinin gücünden yararlanmayı umuyoruz” dedi.

comments powered by Disqus