Apple ve Google’ın COVID-19 Kişi İzleme Teknolojisi Artık Hazır

Apple ve Google’ın COVID-19 Kişi İzleme Teknolojisi Artık Hazır

Apple ve Google, COVID-19 Kişi İzleme Teknolojilerini Dünya genelindeki kamu sağlığı kurumlarına (PHA) yayınlamaya başladı. İki şirkette, “Bu teknoloji dünyanın önde gelen halk sağlığı kurumlarının elindedir ve bu kurumların çabalarını desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Apple ve Google, birkaç hafta boyunca Pozlama Bildirimleri Sistemi API‘sinde işbirliği yapıyordu. İki şirketin de planlandığı gibi API, telefonlar arasında anahtar alışverişi yapmak için Bluetooth‘u kullanıyor. Bir kullanıcı COVID-19 testinden pozitif sonuç alırsa, API kullanıcının iletişim kurmuş olabileceği kişilere maruz kalma bildirimleri göndermek için kullanılacak ve kullanıcı kişi izleme uygulamasından iletişim kurduğu kişileri bilgilendirebilecek.

-
![](images/apple-google-covid-1600x902.png)
-
![](images/COVID-19-Contact-1600x881.jpg)

Şimdiye kadar, beş kıtadaki 22 ülke, PHA’ların kendi iletişim izleme uygulamalarını geliştirmelerine izin verecek olan API’yi iki şirketten talep etti. Apple ve Google, API kullanımını tüm ülkeler için sağlıyor, ancak PHA’ların kendi kişi izleme uygulamalarını geliştirmeleri gerekiyor. Parçalanmayı önlemek amacıyla, API kullanımı ülke başına bir uygulama ile sınırlandırılacak. Alabama, Kuzey Dakota ve Güney Carolina dahil olmak üzere birkaç ABD eyaleti, API’yi kendi uygulamaları için kullanmayı planladıklarını açıkladı.

22 ülke API’yı istemiş olsa da, bunların hepsinin onu kullanacakları anlamına gelmiyor. İngiltere, Apple-Google modelini kullanmayacağını ve Avustralya gibi ülkelerin kendi çözümlerini zaten sunduğunu söyledi. Yine de Apple ve Google önümüzdeki haftalarda daha fazla ülkenin API istemesini bekliyor.

Teknoloji devlerinin “maruz kalma bildirimleri” olarak adlandırdığı sistem, Apple’ın iPhone ve Google’ın Android akıllı telefonlarındaki yazılım güncellemelerinde yayınlanacak.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus