Apple’da 20 yıla yakın süre iPhone, iPad ve Mac dahil birçok ürünün tasarım süreçlerinde yer alan ve 3 yıl önce şirketten ayrılan Imran Chaudri, Apple Watch’un beşinci doğum gününde ikonikleşmiş akıllı saat modeliyle ilgili bazı bilgiler paylaştı.

Apple Watch’un erken prototipleriyle ilgili paylaşımlar yapan Chaudri, ürünün bir saat bandına bağlanmış iPad Nano’dan oluştuğunu gösterdi.

Apple Watch prototip çizimleri

Şirket, akıllı saat pazarına ciddi bir şekilde adım atmadan önce, kare bir dokunmatik ekranlı Nano modelini tanıttı. Aksesuar alanında değişim hızlı bir şekilde sürerken, dokunmatik bir müzik ekranı işlevi sağlayan bilek bantları tanıtıldı ve ürün nihayet, Apple Watch konseptinin oluşmasına neden oldu.

Claudri’ye göre, o dönemki Apple Watch konseptinde, bazı tasarımların çıkış noktası şöyle oldu:

  • Güneş saat arayüzü, Ramazan ayında Müslümanların güneşin zamanla olan ilişkisini anlamaları için geliştirildi.
  • Kelebek animasyonu, gerçek kelebekler kullanılarak oluşturuldu, kullanılan kelebeklerden bir tanesi hala Chaudri’nin evinde, çerçeveli şekilde duruyor.
  • Dokunma özelliği ilk etapta E.T. adıyla gelmiştir. Bunun anlamı, elektronik dokunuştu (Electronic touch). 
  • Chaudri, Digital Touch çizim özelliğinde ise, grafiti sanatçısı olduğu dönemden ilham aldı.

Apple Watch, 2015 yılında piyasaya sürülen bir akıllı saat. Model gümümüzde Apple Pay ile mobil ödeme, Apple TV’yi uzaktan kontrol ve iPhone kamerasını uzaktan kontrol gibi özelliklere sahip. İki milyondan fazla farklı tasarım içeren model, standart model hariç Sport ve Edition konseptlerini de içeriyor. 

Chaudri’nin Twitter’da paylaştığı flooduna göz atmak isterseniz tıklayın.

YORUM YOK

CEVAP VER