Apple Watch, Yaklaşan Panik Atakları Tespit Edebilecek

Apple Watch, Yaklaşan Panik Atakları Tespit Edebilecek

Apple, Haziran ayının son haftasında, sanal WWDC etkinliğinde watchOS 7’nin tanıtımını yapacak. Tanıtımda, Apple Watch’a hayat veren yazılımın, gelecekte akıllı saatlerimizde bizi nasıl özelliklerin beklediğini de görebileceğiz.

Tanıtıma bir buçuk ay kala, yazılım getireceği özelliklerle ilgili bazı sızıntılar da paylaşılıyor. MacRumors tarafından aktarılan bir bilgiye göre, Jon Prosser, Apple Watch’a panik atak tespiti gibi, çeşitli ‘zihinsel sağlık’ yeteneklerinin geleceğini aktardı.

Prosser, konuyla ilgili katıldığı bir podcast yayınında, “En büyük odak noktası şu anda bu ve umarım bu yıl geliyor, önümüzdeki yıl da gelebilir. Apple Watch, kalp atış hızınızla kanınızdaki oksijen seviyesini alabilir ve panik atak meydana gelmeden önce tespit ederek, sizi uyarabilir. Özellikle araç kullanıyorsanız, size ara vermenizi önerebilir ve nefes egzersizleri sunabilir” dedi.

![](images/apple-watch-ozellikleri-ve-fiyatlari.jpeg)

Apple’ın, Apple Watch’un gelecekteki bir sürümü için, kandaki oksijen düzeyini izleme üzerinde çalıştığı söyleniyor ancak diğer kaynaklara göre, zihinsel sağlık açısından bu özellik, yeterince etkili bir dayanak olmayabilir.

Panik atak tespit özelliği, ilk olarak Apple’ın, kullanıcıların ne zaman yüksek düzeyde stres yaşadığını belirleyebilen bir özellik üzerinde çalıştığı söylentisinin ardından konuşuldu. Kaynaklar, Apple’ın bu konuda kandaki oksijen düzeyinin tespiti sistemine güvendiğini söyledi.

İddia edildiği gibi, Apple’ın yeni akıllı saati kandaki oksijen düzeyini tespit edebilirse, solunum ve kalp hastalıkları ile ilgili birçok rahatsızlığı tespit edebilir. Bu da, Apple Watch için ciddi bir sağlık atılımı olabilir.

Prosser, konuyla ilgili olarak ayrıca, “Kandaki oksijen seviyesinin izlenmesinin, Apple Watch’un gelecekteki bir sürümünde yer almasına dair en önemli ip ucu, iOS 14’ün sızdırılmış bir sürümünde bulundu. Bu önemli bir özellik. Çünkü kandaki oksijen seviyesi ciddi bir şekilde düştüğünde, kalp ya da solunum yollarında ciddi bir problem olduğu düşünülebilir ve acil tıbbi müdahale gerekir.” dedi.

Apple’ın, bu yeni özelliği Apple Watch’a bu yıl mı, yoksa daha sonra mı getireceğini görmek için, WWDC etkinliğini beklememiz gerekecek…

comments powered by Disqus