ARM Tabanlı Japon Süper Bilgisayar Fugaku, Dünyanın En Hızlısı

ARM Tabanlı Japon Süper Bilgisayar Fugaku, Dünyanın En Hızlısı

Japonya’da geliştirilen, Fugaku adlı süper bilgisayar, dünya süper bilgisayar hız sıralamasında ilk sırayı yer aldı. 48 çekirdekli A64FX çip içeren bir sistem kullanan süper bilgisayar, ARM işlemci tabanlı. Riken ve Fujitsu tarafından geliştirilen bilgisayar, Top500 Süper Bilgisayar sıralamasında şimdi ilk sırada.

Fugaku, IBM süper bilgisayarın en yüksek hız düzeyinden tam 2,8 kat daha hızlı bir düzey olan, 415,5 petaflop sonucunu elde etti. Fugaku bunun dışında, Graph 500, HPL-AI ve HPCG dahil olmak üzere farklı iş alanlarında da test değerlerinde en yüksek sıraya ulaştı. Daha önce hiçbir süper bilgisayar, dört kulvarda da zirveye ulaşamamıştı.

![](images/japon-super-bilgisayar-dunyanin-en-hizlisi-1600x1600.jpg)

Süper bilgisayar hız sıralamasında, Amerikan ve Çin yapımı modeller zirveye ulaşıyordu. Japon Fugaku, ilk 500 sıralamasında yer alan ilk Japon bilgisayarı. En hızlı 500 bilgisayar arasında 226 Çinli süper bilgisayar, 114 ABD’li bilgisayar, 30 da Japon bilgisayar bulunuyor.

Fugaku, ticari olarak önümüzdeki mali yılda faaliyete geçecek. Süper bilgisayar şu ana kadar teşhis ve diğer süreçler için, yeni tip koronavirüsün yayılmasını simüle etmeyi ve Japonya’da koronavirüs temas takip uygulamasının etkinliğini de içeren, COVID-19 araştırmalarında deneysel olarak kullanıldı.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus