Avrupa Otomobil İmalatçılar Birliği (ACEA) yaptığı açıklamada, geçtiğimiz seneye ilişkin istatistiksel verileri paylaştı. ACEA, otomobillerin motor çeşitlerine göre piyasadaki dağılımlarını açıkladı. İstatistiksel verilerin paylaşılmasıyla birlikte Avrupa Birliği ülkelerinde dizel motorlu araçların satışlarında gerileme yaşandığı görüldü. Yıllardır dizel motorlu araçların satışında küçülme yaşayan AB ülkeleri, 2019 yılı itibariyle çok ciddi bir oranda küçülme yaşadı.

2018 senesinde AB ülkelerinde dizel motorlu araçların toplam araçlar içerisindeki satış payı yüzde 35,9 olarak belirlendi. 2019 senesinde ise bu oran yüzde 30,5‘e düşerek büyük şaşkınlık yarattı. Dizel motorlu araçların satış oranı düşerken, benzin motorlu araçların ise satışında ciddi artış yaşandı.

Elektrikli Otomobil Satışları Arttı

Dizel motorlu araçların satışı düşerken, benzin ve elektrikle çalışan otomobillerin satışında artış yaşandı. Geçen sene trafiğe çıkan benzin motorlu araçların toplam satıştaki oranı yüzde 58,9 oldu. 2018 yılında ise trafiğe çıkan benzin motorlu araçların toplam pastadaki yeri yüzde 56,6 olarak açıklanmıştı. Elektrikli otomobillerin satışı ise geçtiğimiz yıla kıyasla %1 oranında arttı.

YORUM YOK

CEVAP VER