Bitcoin, Dolar karşısında 19 bin seviyesini aşarak, 3 yıl önceki tarihi rekor seviyesine yaklaştı. Dolar/TL kurunda son birkaç gündür yeniden başlayan yükseliş dalgası ile, BTCUSD grafiği bir araya gelince Bitcoin, TL karşısında 150 bin seviyesini geçti. 

Tüm kripto paralar yükselişte

Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralarda, 2017 yılının kış aylarını anımsatan bir ralli yaşanıyor. Koronavirüs salgını döneminde çok ciddi bir kayıp yaşayan kripto paraların toparlanma süreci hızlı oldu. Bitcoin, 10 bin dolar seviyesinde uzun bir süre işlem görürken hızlı bir şekilde 15 bin doları, bugün ise 19 bin doları aştı. 

Bitcoin TL karşısında rekor kırdı: 154.000

Bitcoin’in dolar karşısındaki yükselişine TL’nin Dolar karşısındaki kaybı da eklenince, Bitcoin TL karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

BTCTurk ve Paribu gibi yerli borsalarda Bitcoin, 154 bin seviyesine yakın işlem görüyor. BTC, 20 bin dolar seviyesini geçer ve TL’deki değer kaybı sürerse, bu rekor tazelenebilir.

Bitcoin dışında diğer kripto paralardan Ethereum (ETH) son bir haftada yüzde 30 değer kazanırken, Ripple (XRP) ise yüzde 109 değer kazandı. 

Kripto para piyasasının değeri 600 milyar dolara yaklaştı

Öte yandan, kripto para piyasasındaki bu yükseliş, kripto birimlerin toplam piyasa değerini de ciddi oranda artırdı. Tüm birimlerin piyasa değeri 570 milyar dolar oldu. Piyasanın yüzde 60’ına yakınını ise, en popüler kripto para birimi olan BTC oluşturuyor.

Kripto paralar neden yükseldi?

Bitcoin’de, yarılanma yani halving olarak adlandırılan süreç, 2020’nin Mayıs ayında yaşanmıştı ve bu da, kripto para madenciliğinin zorluk düzeyini artırdı. 4 yılda bir olan bu durumun kripto para birimlerinin değerini artıracağı öngörülüyordu.

Beklenen yükseliş Mayıs ayında olmadı ancak Bitcoin, 2020 yılında piyasaları sarsan koronavirüs krizinin ardından aşamalı bir yükseliş gösterdi. Uzun bir süre 10 bin dolar düzeyine yakın işlem gören BTC, 12 bin ve 15 bin dolar dirençlerini hızlı bir şekilde kırdı ve 20 bin dolara yaklaştı. 

YORUM YOK

CEVAP VER