Boston Dynamics’in Robot Köpeği Spot, 74 Bin 500 Dolara Satışta

Boston Dynamics’in Robot Köpeği Spot, 74 Bin 500 Dolara Satışta

Robot üreticisi Boston Dynamics, dört ayaklı robotu Spot’u genel satışa açtı. Uzun yıllar boyunca süren geliştirme sürecinin ardından sonra şirket, robotu şirketlere kiralamaya başlamıştı. Bugün itibariyle Spot, 74 bin 500 dolar, yani 510 bin TL ile satışa sunuldu.

Boston Dynamics, Spot için ‘dünyanın en gelişmiş mobil robotu’ ifadesini kullanıyor. Son derece çevik bir robot olmasına karşın Spot, şu anda anket ya da veri toplama, uyarıda bulunma gibi temel faaliyetlerde bulunuyor.

![](images/boston-dynamics-robot-kopegi-spot-ozellikleri.png)

Şirket, Spot’u farklı sensörlerle özelleştirilebilen, devriye ya da denetim gibi işlemler yapabilen bir robot olarak tanımlıyor. Boston Dynamics’in robot mühendislerinden Zack Jackowski, “Robotu genellikle, bir insanın yapmasını istemedikleri bir şey yapmak istediklerinde satıyoruz. Genellikle tehlikeli ya da çok sık yapılması gereken işler, birçok kişiyi çıldırtabilir. Bir fabrikanın etrafını günde 40 kez dolaşmak ya da her defasında aynı resimleri çekmek gibi…” dedi.

Boston Dynamics, Spot’un geliştirmesine devam edeceğini ancak robotun genel satışa hazır olduğunu söyledi.

Spot, parklarda insanları sosyal mesafeye uyma konusunda uyarması ya da çoban köpeği olarak sürüye eşlik etmesi ile gündeme gelmişti.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus