Bu Robot COVID-19 Testini Hızlandıracak

Bu Robot COVID-19 Testini Hızlandıracak

Yazılım ve robot şirketi olan Bright Machines şirketinin mühendisleri otomatik bir sistemle, aynı gün içerisinde tamamlanan koronavirüs testlerinin sayısını artırabilmek ve laboratuvar çalışanlarının virüse yakalanmasını önlemek için çalışıyor.

Koronavirüs testlerinin çoğu manuel olarak yapılıyor. Bu nedenle, test eksikliği yaşanıyor ve sonuçlar uzun bekleme süreleri sonucunda çıkıyor. Ve süreç laboratuvar teknisyenlerinin virüse yakalanma riskini arttıryor.

![](images/Bright-Machines-is-developing-an-automated-system-that-can-test-samples-for-coronavirus-without-putting-lab-technicians-at-risk..jpg)

Test sürecini hızlandırmak ve laboratuvar çalışanlarını, korumak için Bright Machines, COVID-19 test örneklerini çok az insanın yardımı ile işleyebilen bir robotik sistem geliştirmek için çaba gösteriyor.

Şirkete göre, bu robot laboratuvar test sürecinin otomatikleştirilmesi, testlerin 7/24 yapılmasına izin verecek ve günlük yapılan test hacmini büyük ölçüde artıracaktır.

COVID-19 test robotunda standart Bright Machines’ın yapı taşları kullanıyor. Bir robotik hücre, bir çift konveyör, bir robotik kol ve bir görüş sisteminden oluşuyor. Robot, farklı boyutlardaki test tüplerini açacak şekilde programlanmış. Hasta test tüpünden kontrol tüpüne örnekler çekiyor ve görme sistemi süreç boyunca performansı doğrulamak için çalışıyor.

![](images/Bright-Machines-robots.jpg)

Makine yakında Ichilov Hastane Laboratuvarı’na taşınacak. Hagai Bar, robotun kurulduktan sonra tamamen işlevsel olması birkaç hafta daha süreceğini ve sistemin 12 ay boyunca ücretsiz olarak sağlanacağını söyledi. Ayrıca dünya çapında bir dizi test tesisinin de çözüm konusunda şirketle temasa geçtiğini ve bu görüşmelerin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Bar, “Bu proje, genel olarak imalatta ve özellikle tıbbi alanda otomasyonun önemini gerçekten vurgulamaktadır. Gereksiz, riskli el emeğini ortadan kaldırıldı. Robotlar yorulmuyor ve hata yapmıyor. Test laboratuvarları 24 saat çalışabilir.”dedi.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus