NASA ve SpaceX, dün akşam astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurley’in yer aldığı Crew Dragon kapsülünü ISS’ye göndermek için tarihi bir kalkışa imza attı. Hurley ve Behnken, yaklaşık olarak bir gün yörüngede zaman geçirdikten sonra, bu akşam Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaştı.

Crew Dragon, içerdiği kamera ve sensörlerle ISS’e otomatik kenetleniyor

SpaceX’in uzay kapsülü Crew Dragon, ISS’e ulaşma sürecinde, bağlantı noktasına sorunsuz bir şekilde ulaşmak adına bir dizi sensör ve kamerayı kullanarak otomatik şekilde kenetleniyor. Geçtiğimiz yıl SpaceX, mürettabatsız bir şekilde bunu test etti. Ancak bu defa kapsül, iki astronot taşıyor.

Astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’na 200 metre kala kapsülü manuel kontrol edecek

Crew Dragon ile ISS’e ulaşmaya çalışan astronotlar Behnken ve Hurley, ISS’e 220 metre ile 170 metre kala uzaklıkta, aracı manuel olarak kontrol etmeye çalışacaklar. Dokunmatik ekran arayüzüne sahip bir konsolu ile Crew Dragon, otomatik kontrolü ele aldıktan sonra istasyona ulaşmak için geri kalan işleri yapacak.

Crew Dragon ISS’e ulaştı

NASA, Crew Dragon uzay kapsülünün ISS’e ulaşma sürecini canlı yayınladı. Bob Behnken ve Doug Hurley kontrolündeki aracın, ISS ile bağlantısının Türkiye saati ile 17:30 gibi gerçekleşti.

1 YORUM

CEVAP VER