Çin’de Koronavirüsün Bulaştığı İlk İnsan Tespit Edildi

Çin’de Koronavirüsün Bulaştığı İlk İnsan Tespit Edildi

The Paper isimli haber kaynağına göre Çin’de devlet yetkilileri ülkede koronavirüsün ilk bulaştığı insanı bulduklarını iddia etti. Pekin yönetimi uzunca bir süredir COVID-19 salgını ile mücadele ederken, ülkede milyarlarca insan koronavirüs korkusu nedeniyle evlerine kapandı.

Pekin yönetimine yakın olduğu iddia edilen kaynaklar ise corona virüsün ilk olarak Wei Guixian isimli 57 yaşındaki Wuhan, Huanan hayvan pazarında çalışan kadına bulaştığını açıkladılar.

![](images/Wei-Guixian.jpg)

10 Aralık 2019 tarihinde semptomlar göstererek hastaneye başvurduğu açıklanan kadının, basit bir soğuk algınlığı veya benzer hastalıklar sınıfında değerlendirildiği, bu sebeple ilaç yazılarak evine gönderildiği açıklandı.

Kadının daha sonrasında yeniden pazara geri dönerek çalışmaya devam ettiği, 7-8 gün sonra bayılarak hastaneye kaldırıldığı ve “çaresi bilinmeyen bir hastalık” olarak tanımlanan kayıt açıldığı açıklandı.

Daha sonra aynı pazarda 25’ten daha fazla insanın coronavirüse yakalandığı ve böylece salgının tüm dünyaya yayıldığı iddia ediliyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus