Dropbox Onedrive ve Google Drive’a Erişim Engeli

Dropbox Onedrive ve Google Drive’a Erişim Engeli

Dün akşam saatlerinden itibaren kullanıcılar, popüler bulut depolama servislerinden Dropbox, Onedrive ve Google Drive’a erişememeye başladı. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmamasına karşılık, mahkeme kararlarına ulaşmak mümkün. Konunun Redhack’in Dropbox üzerinden paylaşıma açtığı dosyalar olduğu düşünülüyor. Nitekim, ilgili paylaşımların ardından Dropbox’a erişim engeli geldi ardından paylaşımların Google Drive vasıtasıyla gerçekleştirilmesi sonucunda Google Drive da erişime engellendi. Google Drive’a uygulanan erişim engeli kararı bugün (09 Ekim 2016) itibariyle kaldırılmış durumda.

Kısa süreli de olsa uygulanan erişim engellemeleri özellikle kurumsal hesap sahiplerini bir hayli zor duruma sokabiliyor.

Bu erişim engellemelerine, ilerleyen saatlerde yine ilgili paylaşımların Github’a taşınması sonucu Github da katıldı. Aktif kullanıcı sayıları göz önüne alındığında dünyada en çok kullanılan bulut depolama çözümlerinin Türkiye’de erişime engellenerek bir ilke daha imza atıldığını belirtmeliyiz.

Hakan Torun
Hakan Torun Hakan Torun
comments powered by Disqus