Nintendo ve Sony’nin birlikte geliştirdiği ancak satışa sunulmadan rafa kalkan ürünü Nintendo PlayStation prototipi açık artırmada alıcısını bekliyor.

Nintendo PlayStation’ı duyduğunuzda kafanız karışmış olabilir. Kulağa yanlış gelen bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Nintendo PlayStation tamamen gerçek. Nintendo ve Sony işbirliğiyle 1980’lerin sonunda geliştirilen oyun konsolu Heritage Auctions’ta açık artırmada alıcısını bekliyor.

Nintendo Playstation

Nintendo PlayStation açık artırmaya çıktıktan çok kısa bir süre sonra 200.000 Dolar teklifi gördü. Oculus VR‘ın kurucusu ve aynı zamanda bir oyun konsolu koleksiyoneri olan Palmer Luckey Twitter’da yaptığı paylaşımda en yüksek teklife sahip olduğunu duyurdu. Ancak şu an son teklif 300.000 Doları geçmiş durumda ve en yüksek teklifin kime ait olduğu belli değil.

Ürünün geliştirildiği dönemde Play Station olarak bilinen cihaz 1980’lerin sonunda ve 90’ların başında Nintendo ve Sony iş birliğinde geliştiriliyordu. Sony o sıralar tüm dünyayı kasıp kavuran video oyunları işine girmek istiyordu. Nintendo ile birlikte Super Famicom kartuşlarını çalıştırabilen ve aynı zamanda bir CD-ROM sürücüsüne sahip olan ürün üzerinde çalışmaya başladı. Ancak 1991‘de Nintendo’nun Philips ile bir anlaşma yapması sonucunda ortaklık bozuldu ve Sony 1994’te PlayStation‘ı üretmeye devam etti.

Nintendo PlayStation prototipinden 200 adet civarında üretildiği söyleniyor. Açık artırmaya çıkan cihazın sağlam kalan tek cihaz olduğu düşünülüyor. Heritage Auctions tarafından yapılan açıklamada cihazın çalışmasında bir problem olmadığı hatta birkaç tur Mortal Kombat oynayarak test edildiği ifade edildi. Açık artırma 21 gün sonra sona erecek.

YORUM YOK

CEVAP VER