Equifax’ın 143 Milyon Kullanıcı Bilgisi Çalındı

Equifax’ın 143 Milyon Kullanıcı Bilgisi Çalındı

ABD’nin en büyük kredi raporlama şirketlerinden biri olan Equifax, uğradığı siber saldırılar sonucunda 143 Milyon müşterisinin etkilendiği bir siber saldırıya uğradıklarını açıkladı. Yapılan açıklamada Mayıs ve Haziran aylarında uğradıkları saldırılar sonucunda müşteri bilgilerinin sızdığı belirtildi.

Equifax müşterilerinin sızan bilgileri arasında adres, sosyal güvenlik numaraları, isim, doğum tarihi ve sürücü belgeleri yer alıyor. Yaklaşık 209 bin kullanıcının kredi kartı bilgisi ile birlikte 182 bin kullanıcının da kimlik bilgilerinin sızdığı tahmin ediliyor. Ancak bu rakamlar sadece 323 Milyon nüfuslu ABD için geçerli. Equifax’ın Kanada ve Birleşik Krallık kullanıcı bilgilerinin de siber saldırılardan etkilendiği yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Equifax CEO’su Rick Smith yayınladığı video’da “Bu açıkça hayal kırıklığı yaratan bir olay” sözlerine yer verdi. Yayınlanan bir diğer bildiride ise olayın aydınlatılması adına ABD kolluk kuvvetleri ile birlikte çalışıldığı belirtildi.

Equifax’ın açıklamaları sonrasında şirket borsa’da %9.2 değer kaybetti.

Hakan Torun
Hakan Torun Hakan Torun
comments powered by Disqus