Facebook Gaming, iOS’a Gelirken Apple’ın Kısıtlayıcı Politikalarına Takıldı

Facebook Gaming, iOS’a Gelirken Apple’ın Kısıtlayıcı Politikalarına Takıldı

Bir süredir oyun uygulaması olan Facebook Gaming üzerinde çalışan sosyal medya devi Facebook, uygulamayı yayınlarken IOS engeline takıldı. Android için uygulamayı yayınlayan şirket Facebook Gaming’deki oyunların kaldırılması şartıyla Apple’dan da izin aldı. Uygulama yakın zamanda IOS’a gelecek.

Kullanıcılara yayın yapma imkanı tanıyan ayrıca kullanıcıların arkadaşlarıyla oyun oynamasını sağlayan Facebook Gaming, basit yapılı oyunları nedeniyle Apple ile anlaşmazlık yaşadı. Apple’ın şartlarını yerine getirmek için çok uğraşan Facebook, oyun bölümünü kaldırarak çözüme ulaştı.

![](images/017CFCDB-4430-47D5-B8E6-D7BB1E48CE10-1600x948.jpeg)

Facebook CEO’su Sheryl Sandberg’in yaptığı açıklamada “Facebook Gaming uygulamasında Apple’ın onayını almak için maalesef oyun işlevini tamamen kaldırmak zorunda kaldık. Yani iOS kullanıcıları Android kullananlara göre daha düşük bir deneyime sahip olacak.” dedi. Sandberg, Apple’dan izin almanın şirket için çok önemli olmadığını uygulamanın 380 milyon kullanıcısı için en iyi deneyim sunmayı hedeflediklerini belirtti.

Yapılan düzenlemelere göre IOS kullanıcıları Android kullanıcıları gibi uygulama üzerinde yayın yapabilecek ancak arkadaşlarıyla oyun oynayamayacak. Uygulama çok yakında IOS kullanıcıları ile buluşacak.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus