Facebook, Sesli Görüşme Uygulaması CatchUp’ı Tanıttı

Facebook, Sesli Görüşme Uygulaması CatchUp’ı Tanıttı

Facebook’un ar-ge grubu NPE ekibi, arkadaşlar ve aile ile grup olarak sesli görüşme olanağı tanıyan CatchUp adlı yeni bir uygulamayı tanıttı. CatchUp’ı diğer grup sohbet uygulamalarından ayıran en önemli özelliği, sadece sesli görüşme olanağı sunması ve Facebook hesabı gereksinimi sunmadan, sadece telefonunuzdaki kişi listesinde yer alan bağlantılarınızla görüşme sunabilmesi.

Houseparty’den esinlenme

CatchUp uygulaması, video konferans uygulaması Houseparty benzeri bazı özelliklere de sahip. Sesli görüşme uygulamasında kullanıcılar, uygulamadaki durumlarını ayarlayarak ne zaman konuşmak için müsait olduklarını belirleyebiliyorlar. Bu da Houseparty’de öne çıkan bir özellik. CatchUp’ta da benzer şekilde, ana ekranın üstünde “konuşmaya hazır” olan müsait kullanıcılar listeleniyor.

![](images/sesli-gorusme-uygulamasi-catchup-nedir.png)

Facebook’a göre CatchUp’ın amacı, insanların artık eskisi kadar sık telefon görüşmeleri yapmamaların en önemli nedenlerinden biri olan, “kimin ne zaman müsait olduğunun bilinmemesi”. Görüntülü sohbet trendi, Zoom gibi uygulamalarla birlikte yükselirken, herkesin her an video görüşme için müsait olmaması iç görüsünden yola çıkan CatchUp, ekranın önünde hazır olma stresinden ziyade, sesli görüşme için birçok insanın her an daha uygun olabileceği yaklaşımına sahip.

CatchUp’a giriş yaptığınızda, listenizde yer alan insanların hangilerinin bir telefon görüşmesi için müsait olup olmadığını görebiliyor ve buna göre görüşme ayarlayabiliyorsunuz. Diğer sohbet uygulamalarında olduğu gibi CatchUp’ta da, aile ya da arkadaş gibi farklı gruplar oluşturmak mümkün.

Facebook ekibi, fikrin koronavirüs salgınının öncesine dayandığını ve salgının hızlanmasından sonra ekibin, uygulama geliştirme sürecine hız verdiğini söyledi. Her ne kadar yine Facebook bünyesindeki Messenger ya da Whatsapp uygulamalarında da sesli görüşme olanağı olsa da, CatchUp’ın temel farkı kişi listesi ile çalışması.

Facebook’un NPE ekibi bugüne kadar müzik uygulaması Aux’un yanı sıra Bump isimli iletişim uygulaması ve Hobbi isimli bir video uygulaması geliştirdi. Uygulama, şu anda ABD içinde sınırlı olmak üzere, iOS ve Android cihazlarda test sürecinde.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus