Facebook, TSSB Tanısı Konan İçerik Yöneticilerine 52 Milyon Dolar Ödeyecek

Facebook, TSSB Tanısı Konan İçerik Yöneticilerine 52 Milyon Dolar Ödeyecek

İçerik yönetiminin işgücünü üstlendiği ücrete ilişkin önemli bir bildiride Facebook, mevcut ve eski moderatörlere platformda potansiyel olarak zararlı materyalleri değerlendirirken meydana gelen zihinsel sağlık sorunlarını telafi etmek için 52 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

San Mateo Yüksek Mahkemesi‘nde açılan bir ön anlaşmayla, sosyal ağ Amerikalı moderatörlere hasarı telafi etmek amacıyla ödeme yapmayı ve çalışırken onlara daha fazla danışmanlık vermeyi kabul etti.

![](images/ptsd-facebook-1600x961.jpg)

Anlaşmanın bir parçası olarak, Facebook içerik yönetimi yazılımında değişiklik yapacak. Facebook ayrıca, içerik denetleyicilerini işe alan şirketlerin her iş istasyonuna psikolojik destek hakkında ayrıntılı bilgi vermesini ve işe alım sürecinde “duygusal esnekliği” taramalarını isteyecek.

Grafik ve rahatsız edici içeriği günlük olarak görüntüleyen moderatörler, lisanslı bir ruh sağlığı uzmanı ile haftalık, bire bir koçluk oturumlarına da erişebilecek. Akıl sağlığı krizi geçiren çalışanlar 24 saat içinde lisanslı bir danışmanla görüşebilecek ve Facebook aylık grup terapisi oturumlarını moderatörlerin kullanımına sunacak.

![](images/facebook-moderators-1600x988.jpg)

Her moderatör en az 1.000$ tazminat alacak. Moderatörlere travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) veya ilgili akıl sağlığı koşulları teşhisi konulursa, moderatörler ön anlaşma şartları altında daha fazla tazminat almaya hak kazanacaklar.

2018’de eski içerik moderatörü Selena Scola tarafından açılan sınıf davası sonucunda yapılan anlaşma, 2015’ten bu yana Facebook için çalışan California, Arizona, Texas ve Florida‘daki içerik denetleyicilerini kapsıyor.

Facebook, “Herkes için güvenli bir ortam haline getirmek için bu önemli işi yapan insanlara minnettarız. Bu çözüm yoluyla ve gelecekte onlara ek destek sağlamayı taahhüt ediyoruz.” dedi.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus