Facebook ve Google, 2020’nin Sonuna Kadar Bazı Çalışanlarının Uzaktan Çalışmasına İzin Verecek

Facebook ve Google, 2020’nin Sonuna Kadar Bazı Çalışanlarının Uzaktan Çalışmasına İzin Verecek

Covid-19 salgını, Google ve Facebook dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki şirketlerde çalışan kişileri evden çalışmaya zorladı. Bu iki şirkette yaptığı açıklamada, çalışanlarının çoğunun bu yıl sonuna kadar evden çalışmasına izin vereceğini açıkladı.

Çoğu şirkette olduğu gibi, Facebook ve Google çalışanları yeni koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için evden çalışıyorlar. Silikon Vadisi’ndeki en büyük iki şirketin duyuruları, teknoloji endüstrisinin geri kalanının önümüzdeki aylarda nasıl yeniden açılmayı planlayabileceğine dair ipuçları veriyor.

![](images/facebook-google-1600x1155.jpg)

Facebook sözcüsü, şirketin ofislerinin yeniden açılıp açılmayacağına karar verirken halk sağlığı verileri, hükümet rehberliği ve yerel nüanslar gibi çeşitli faktörlerin değerlendireceğini, ofislerinin çoğunu 6 Temmuz‘a kadar yeniden açmayı planlamadıklarını söyledi. Bazı çalışanların işleri uzaktan yapılamazken, Zuckerberg işe geri dönüşün kademeli bir şekilde yapılması gerektiğini vurgulayarak “Genel olarak, herkesin bir süre ofislerimizde olmasını beklemiyoruz.” dedi.

Google CEO’su Sundar Pichai yapılan şirket toplantısında çalışanlarının 2020’nin geri kalanında uzaktan çalışacaklarını duyurdu. Şirketin yerinde çalışması gereken kişiler için Haziran veya Temmuz aylarında ofislerini açmaya başlayacağını söyleyen Pichai, insanların birbirleriyle yakın temasta olmasını engellemek için ofislerine ek güvenlik önlemleri uygulayacaklarını belirtti.

Facebook’un 48.000‘den fazla, Google’ın ana şirketi Alphabet’in 120.000‘den fazla tam zamanlı çalışanı olduğu düşünüldüğünde iki şirketin duyuruları dünya çapında binlerce çalışanı etkilemektedir.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus