Gates Vakfı’ndan, Koronavirüs Aşı Süreci İçin Oxford Üniversitesi’ne 750 Milyon Dolar Bağış

Gates Vakfı’ndan, Koronavirüs Aşı Süreci İçin Oxford Üniversitesi’ne 750 Milyon Dolar Bağış

Microsoft kurucusu Bill Gates ve eşi Melinda Gates, Oxford Üniversitesi’ne koronavirüs aşısı geliştirme süreçlerinde, üretim ve dağıtım aşamalarına destek olmak adına 750 milyon dolar katkıda bulundu.

Vakfın sağladığı fon, İngiliz-İsveçli bir ilaç firması olan AstraZeneca ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak geldi.

Gates’in bağışı, AZD1222 olarak bilinen ve 300 milyon dozluk üretilmesi beklenen aşının ar-ge süreci için sağlandı. İlk gönderilerin 2020 yılının sonuna kadar başlaması bekleniyor.

AstraZeneca, pandemi sürecinde kar elde etmeden iki milyar AZD1222 üretebileceğini belirtti ve ABD ile İngiltere’nin, 300 milyon ve 100 milyon doz almasının planlandığını aktardı.

![](images/koronavirus-asisi-gelistiren-sirketler.jpg)

Koronavirüs sürecine karşı yaptığı açıklamalarla sıkça gündeme gelen Gates, aşı geliştirme sürecinde birçok şirkete yaptığı bağışlar ile dikkat çekti. Yüzlerce farklı aşı projesi içinde, eş zamanlı olarak geliştirilen yedi aşı için milyarlarca dolar ayıran Gates, zaman zaman komplo teorisyenleri tarafından ‘koronavirüsün arkasındaki gizli güç’ olarak da gösterildi. AZD1222 adlı aşının başarılı olacağının elbette ki garantisi yok. Bu konuda ilk gösterge Ağustos ayındaki test süreci olacak.

Oxford Üniversitesi, aşının işe yarayıp yaramayacağı belli olmamasına karşın 10 bin gönüllü yetişkinle, AZD1222 aşısının 2. ve 3. faz çalışmalarına başlıyor. Şirket, aşının başarılı olup olmayacağı belli olmasa dahi klinik programı hızla ilerletip, üretimi büyütmeye kararlı olduğunu aktardı.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus