GM’nin Tesla’ya Rakip Bir Elektrikli Araç Üzerinde Çalıştığı İddia Edildi

GM’nin Tesla’ya Rakip Bir Elektrikli Araç Üzerinde Çalıştığı İddia Edildi

General Motors (GM) için ortaya atılan bir iddiaya göre, şirket Tesla’ya rakip bir elektrikli araç serisi üzerinde çalışıyor. GM’nin, UPS, Amazon ve ABD Posta Servisi gibi bazı kuruluşlar tarafından kullanıma uygun bir elektrikli araç üzerinde çalıştığı aktarıldı.

Reuters’ın aktardığı bilgiye göre, dünyanın en önemli otomobil üreticilerinden GM, elektrikli araç üretimi için kolları sıvadı ve Tesla’ya rakip olmaya hazırlanıyor. Gelen bilgiler, şirketin elektrikli dağıtım aracı segmentinde bir araç ortaya koyarak, UPS, Amazon ya da Walmart gibi devlerin kullanımına uygun bir model geliştireceği yönünde. Bu da, GM’in doğrudan Tesla’nın bir ürünü olan bir alana girmek yerine, farklı bir kulvar seçtiği yönünde okundu.

Kamyon ve ticari araçlarda ABD’de sektörü domine ediyor

![](images/general-motors-elektrikli-arac-uretecek.jpg)

GM, Ford ile birlikte ABD’de ticari araçların yanı sıra, kamyonlar alanında da tekel denebilecek bir müşteri kitlesine sahip. GM bu hamle ile, Tesla ile rakip olmadan kendi müşterisini gelişmiş teknolojiye sahip elektrikli araçlara taşıyacak.

Gelen bilgiler, GM’nin aracın üretimini 2021 yılının sonlarına doğru başlatacağı yönünde. BV1 kodu ile ifade edilen araçta GM’nin yakın zamanda tanıttığı yeni bir pil teknolojisi olan ultium yer alabilir. Bu teknoloji, tek şarjda 645 kilometreye kadar menzil sunuyor ve diğer batarya teknolojilerine göre çok daha iyi bir maliyet sunuyor.

GM, önümüzeki beş yıl içinde elektrikli araçlar için sürdürdüğü ar-ge projelerine 3 milyar dolardan fazla bütçe ayırdı.

comments powered by Disqus