Google, Chrome’da Aşırı Pil Tüketen Reklamları Engelleyecek

Google, Chrome’da Aşırı Pil Tüketen Reklamları Engelleyecek

Google, bugün yaptığı açıklamada popüler web tarayıcısı Chrome’da, Ağustos ayının sonundan itibaren yoğun kaynak tüketen reklamların yer almasını engelleyecek. Chrome’un, yoğun kaynak tüketen reklamları engellemesi, hem akıllı telefonlarda hem de ev ağlarındaki pil kapasitesi adına daha verimli bir deneyim sunacak.

Chrome ekibinde yer alan ürün yöneticisi Marshall Vale, bir blog yazısında, “Kısa bir süre önce, reklamların yüzde birlik bir kısmının, pil ve ağ verileri gibi kaynakları orantısız bir şekilde tükettiğini keşfettik” dedi. Vale, yazısının devamında, “Bu reklamlar batarya ömrünü tüketebildiği gibi, cihazınız üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkarabilir” ifadesini kullandı.

Bir reklam, gereğinden çok fazla kaynak tüketiyorsa, Chrome duruma ilişkin bir hata sayfası gösteriyor.

![](images/google-agir-kaynak-tuketen-reklamlari-engelliyor.png)

Google, Chrome’daki reklamlar için ‘engelleme’ eşiğini tarif ederken, 4MB veri, 30 saniyelik herhangi bir periyot içinde 15 saniyelik CPU kullanımı ya da toplam CPU kullanımının 60 saniyesi ifadelerini kullandı. Google’a göre, yayınlanan reklamların yalnızca binde 3’ü bu eşiği aşıyor. Ancak bu tabloya rağmen şirket, “reklamlar tarafından kullanılan ağ verilerinin yüzde 27’sinin, toplam CPU kullanımının yüzde 28’ine tekabül ettiğini belirtiyor.

Google, bu yılın başlarında “Heavy Ad Intervention” seçeneğini sundu. Bu seçenek üzerinden, kaynak kullanımının çok fazla olduğu reklamları Chrome’da doğrudan engelleme şansınız var.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus