Google, Geçen Hafta Koronavirüsle İlgili 18 Milyondan Fazla Kötü Amaçlı Yazılım ve E-Posta Tespit Etti

Google, Geçen Hafta Koronavirüsle İlgili 18 Milyondan Fazla Kötü Amaçlı Yazılım ve E-Posta Tespit Etti

Siber korsanlar ve kimlik hırsızları ise, koronavirüs endişelerinden yararlanmaya çalışıyor. Google, yaptığı açıklamada geçen hafta Covid-19 ile ilişkili 18 milyondan fazla kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı e-postası tespit edildiğini aktardı. Koronavirüsle ilgili tespit edilen günlük spam mesaj sayısı ise 240 milyonun üzerinde.

Kimlik hırsızlığı saldırılarında siber korsanlar, kullanıcının bir yanıt vermesi için aciliyet oluşturuyor. Bu aciliyeti hem finansal teşviklerle hem de korku öğeleri ile sağlıyorlar. İçinde bulunduğumuz pandemi de, siber korsanların yarlandığı bir durum oldu.

![](images/koronavirus-ile-ilgili-bir-spam-mail.png)

Yapılan siber saldırılar içinde Dünya Sağlık Örgütü gibi kurumların adını kullanarak bağış isteme, devlet kuruluşlarını taklit etmek ve teşvik ödemeleri hakkında bilgi sahibi gibi davranmak ve kötü amaçlı yazılımların indirilmesi için teşvikte bulunmak yer alıyor. Uzaktan çalışmanın yaygınlaştığı günlerde, diğer bir yaygın siber saldırı da uzaktan çalışanların kimlik bilgilerini almaya çalışmak.

Google, kötü amaçlı yazılımların ve kimlik avı tekniklerinin yeni olmadığını ancak, Covid-19 salgınının ortaya çıkardığı korku ve kaostan yararlanmak için güncellendiğini ifade ediyor.

Şirket, her zamanki genel uyarını paylaşıyor:

Beklemediğiniz e-postalardaki bağlantılara tıklamayın, kimlik avına yönelik olduğunu düşündüğünüz mailleri bildirin ve tıkladığınız URL’in gerçek URL olduğundan emin olun.” Google

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus