Google Haritalar’dan COVID-19 Uyarıları: İstasyonların Ne Kadar Kalabalık Olduğu Görülecek

Google Haritalar’dan COVID-19 Uyarıları: İstasyonların Ne Kadar Kalabalık Olduğu Görülecek

Koronavirüs salgınına karşı önlem almak adına birçok teknoloji şirketi, sağladığı servislerde bazı özellikler geliştiriyor. Bu şirketler arasında yer alan Google, normalleşme sürecinde yasakların kalktığı şehirlerde insanların daha rahat gezebilmesi adına COVID-19 uyarılarını vermeye başladı. Toplu taşımaları kullanarak yol tarifleri almak istediğinizde, maske takmak gibi uymanız gereken zorunlu kuralları göstermenin yanı sıra Google Haritalar koronavirüs konusunda farklı öneriler de sunuyor.

İstasyonların ne kadar kalabalık olduğunu öğrenin

![](images/google-haritalar-koronavirus-uyarilari.png)

Google Haritalar, toplu taşımayı kullananlar için istasyonların genellikle ne kadar kalabalık olduğunu verilerle sunuyor. Google’ın Haritalar uygulamasının ürün direktörü Ramesh Nagarajan, paylaştığı blog içeriğinde Google Haritalar’da bir istasyon arandığında, anonimleştirilmiş bilgilerden yolan çıkan sistemin, Google hesaplarının konum geçmişini etkinleştiren kişiler üzerinden bir tahmin sunduğunu ifade etti.

COVID-19 kontrol noktaları

Google Haritalar ayrıca, sürüş modunda koronavirüs kontrol noktaları konusunda da bilgilendirme yapıyor. Navigasyonda rotanın oluşturulmasının ardından gerekli bilgiler ekrana düşüyor.

Uygulamanın, salgın sürecinde getirdiği diğer bir önemli özellikse, COVID-19 test merkezleriyle ilgili bilmeniz gerekenleri size iletmesi. Test merkezlerine gittiğinizde geri çevrilmemeniz için Google Haritalar, Endonezya, İsrail, Filipinler, Güney Kore ve ABD gibi ülkelerde bazı tesisler için “Bu COVID19 merkezinde test için randevu gerekebilir” benzeri uyarıları veriyor.

Google, salgının yükselişe geçtiği Mart ayında, insanları çeşitli semptomlar gösterme aşamasında doğrudan hastaneye gitmek yerine, doktorları aramaya teşvik etmeye başlamıştı.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus