Google, Kullanılmayan Hesapların Verilerini Ne Zaman Siliyor?

Google, Kullanılmayan Hesapların Verilerini Ne Zaman Siliyor?

Google Fotoğraflar, Drive ya da Gmail gibi birçok hizmetini her gün kullandığımız büyük bir dünya. Ancak Google’ın bulut hizmetinde yer alan hesaplarınızdaki veriler, belli bir süre boyunca etkin olmadığınızda silinebilir.

Bulut hizmetindeki kalite standardını sağlamak adına Google, herkese daha iyi bir hizmet sunmak için etkin olmayan hesapları temizler. Diğer bir deyişle Google, hizmetten faydalanmayan kişilerin, faydalananların hizmet kalitesini etkilemesini istemez.

Google Depolama Alanım hangi hizmetleri kapsıyor?

Google’ın, bulut servislerinde ne kadar süre kullanmazsanız hesabınızı kapatacağına gelmeden önce, Google Depolama Alanım’a hangi serviler dahil bakalım.

  • Google Fotoğraflar’a yüklenen fotoğraflar ve videolar (yüksek kaliteli olanlar da dahil)
  • Dökümanlar kapsamındaki e-tablolar, slaytlar, çizimler, formlar ve Jamboard dosyaları.

Google verilerinizi ne zaman siler?

![](images/google-servisleri-nelerdir-1600x900.jpg)

1 Haziran 2021 itibariyle Google, etkin olmayan hesaplardaki verileri silme konusunda birtakım yeni politikalar getiriyor. Google’daki fotoğraflar, dosyalar ve tüm verilerin silinmesi konusu, aşağıda durumda geçerlidir:

  • Hesabınız iki yıl aktif değilse
  • İki yıllık depolama sınırını aştıysanız.

İki yıllık depolama konusunda baz alınan tarih 1 Haziran 2021 olacaktır, dolayısıyla bu dosyaların silinmesi için en erken tarih 2023 yılı.

Google hesabınızı nasıl etkin tutabilirsiniz?

Google hesabınızın devre dışı kalması ve verilerinizin silinmesini istemiyorsanız, seyrek biçimde de olsa webden ya da mobilden Gmail, Google Drive ya da Google Fotoğraflar’ı ziyaret etmeniz yeterli. Esasen bu Google hizmetlerinden faydalanıyorsanız, korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Google’ın bu önlemi, bir hesap açıp sonrasında kullanmayan insanlara yönelik.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus