Hayat Eve Sığar Uygulaması Google Play Store’da

Hayat Eve Sığar Uygulaması Google Play Store’da

Geçtiğimiz günlerde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından koronavirüs salgınının takibi için bir uygulama geliştirildiği açıklanmıştı. Hayat Eve Sığar isimli uygulama, Android uygulama mağazası Google Play Store’da yayınlandı. Uygulama, yeni tip koronavirüs (kovid-19) konusunda riskleri en aza indirmek amacı ile yayılmayı önleme maksatlı geliştirildi.

![](images/saglik-bakanligi-koronavirus-hayat-eve-sigar-android-uygulamasi.png)

Şu an indirilemiyor

Uygulama, Google Play Store’da listelenmesine karşın şu anda indirilemiyor. Hayat Eve Sığar uygulamasını telefonunuza indirmek istediğinizde, “bu öğe ülkenizde kullanılamıyor” ve “bu uygulama yapım aşamasındadır” uyarıları geliyor. Ancak uygulamanın mağazada listelenmesi, yakın zaman içinde Android işletim sistemli akıllı telefonlar için indirilebileceği anlamına geliyor. Uygulama, Android dışında iOS işletim sistemli telefonlar için, App Store’da da yayınlanacak. Listelenen uygulama, Sağlık Bakanlığı’nın nasıl özellikler geliştirdiğini de görmemizi sağladı.

Hastalık şikayetinde bulunanlar yönlendiriliyor

Telefon onayı ile giriş yapılabilen Hayat Eve Sığar uygulamasında, koronavirüs şüpheniz söz konusu ise bunu bildirebiliyorsunuz. Uygulama, öksürük ya da ateş gibi şikayetlerinizde, nasıl davranmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendiriyor. Buna göre en yakın sağlık kuruluşu ya da diğer merkezler, harita üzerinde gösterilerek yönlendirme yapılıyor. Harita üzerinde hastane ve eczanelerin yanı sıra toplu ulaşım istasyonları ve market zincirlerini de görme şansınız oluyor.

Bulunduğunuz bölge riskli mi?

![](images/saglik-bakanligi-koronavirus-uygulamasi.png)

Uygulama, risk bölgeleri konusunda da kullanıcılarını uyarıyor. Konum servisi açılarak, çevrenizdeki koronavirüs enfekte olan kişilerin yoğunluğunu görebiliyorsunuz.

Uygulamada aynı zamanda, ailem bölümü yer alıyor. Aile üyeleriniz uygulamayı yüklediği takdirde onların konumlarını görebilir ve bulundukları bölgenin koronavirüs risk durumunu takip edebilirsiniz.

Hayat Eve Sığar Android uygulamasını indirmek için, buraya tıklayabilirsiniz. Uygulamanın indirmeye ne zaman açılacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus