2019’un son üç aylık döneminde artmaya başlayan ikinci el otomobil fiyatları, 2020’nin ilk çeyreğinde de artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru artmaya başlayan ikinci el fiyatları yeni yıl gelmeden yüzde 20’lik bir yükseliş yaşadı. Yaşanan bu yükselişler sonrası uzmanlar ikinci el otomobil piyasasının altın, mevduat ve dövizden daha fazla yükseldiğini dile getirdi.

Türkiye’de kendini özellikle 2019 yılında hissettiren ekonomik daralma özellikle otomobil sektörünü ciddi ölçüde etkiledi. Gelen talebin yetersizliğinden şikayetçi olan üretici firmalar yeni model araç getirememesi üzerine Türkiye’deki tüketicilerin büyük bir kısmı ise ikinci el piyasasına yöneldi. 2020’nin gelmesiyle beraber düşen faiz oranları ve toparlanma sinyalleri sonucu tüketiciler ikinci el otomobil piyasasına adeta hücum etti.

Piyasa Yüzde 20 Arttı

Sıfır araç stoklarının tükenmesi ya da sınırlı sayıda gelmesi nedeniyle ikinci el piyasasına yönelen tüketiciler, piyasanın yüzde 20 oranında artmasına neden oldu. Üretici firmaların tekrardan sıfır araç teminine başlaması sebebiyle ikinci el otomobil fiyatlarının şubat ayından sonra tekrar normale döneceği tahmin ediliyor.

YORUM YOK

CEVAP VER