İngiltere hükümeti tarafından benzinli, dizel ve hibrit araçlar için 2035 yılından itibaren yasaklar getiriliyor. Fosil yakıtlarla çalışan tüm araçların yasaklanmansın planları dahilinde olduğunu belirten hükümet, “İklim Değişikliği ve Mücadele Planı” kapsamında benzinli, dizel ve hibrit araç satışının yasaklanmasına 2040 yılında başlanacağını belirtmişti, şimdi ise bu yasağın 2035 yılına çekildiğini açıkladı.

Elektrik ve benzinle çalışan hibrit araçları da yasaklar kapsamına alan hükümet, gerekli alt yapının erken oluşturulması durumunda yasak ile ilgili başlangıç tarihinin öne çekilebileceğini duyurdu.

İngiltere’de Dizel Araçların Durumu

Geçtiğimiz aylarda yapılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26)’na katılan Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, iklim değişikliklerine karşı gerekli tedbirlerin alınması adına konuşmasını yaparken “Biz ülke olarak hatta toplum ve gezegen olarak acil olarak harekete geçmemiz gerektiğinin farkındayız.” ifadelerini kullanarak konunun ciddiyeti üzerine vurguda bulunmuştu.

Çevre konusunda oldukça duyarlı olan İngiliz Hükümeti, daha önce yaptığı açıklamalarda da sera gazı emisyonu konusunda açıklama yapmış ve sera gazı emisyonunu 2050 yılı itibarıyla yüzde sıfır seviyelerine indirmeyi hedeflediklerini açıklamıştı.

1 YORUM

CEVAP VER