Instagram, Türkiye’de IGTV Üzerinden Para Kazanma Modelini Test Edecek

Instagram, Türkiye’de IGTV Üzerinden Para Kazanma Modelini Test Edecek

Instagram, Türkiye’nin de dahil olduğu bazı ülkelerde, Instagram TV (IGTV) üzerinde yayın yapan kullanıcılara para kazanma modelini test edecek.

Sistem nasıl işleyecek?

Instagram, canlı video akışı sunduğu IGTV’yi daha popüler hale getirmek istiyor. Şirket bu kapsamda içerik üreticileriyle de birlikte çalışıyor. Instagram, IGTV çatısı altında kazanç yaratmak adına satın alınabilir rozet ve reklam izlenmesi sunacak. Reklamların, en fazla 15 saniye olacağı aktarılırken, burada sağlanan gelirin bir kısmı da içerik üreticilerine verilecek. Reklamlar, diğer platformlarda olduğu gibi izlenmeden atlanabilecek.

![](images/instagram-dan-nasil-para-kazanilir.png)

Instagram’ın gelir modeli yaratmaya çalıştığı IGTV’de, içerik üreticilerinin ortaya koyduğu çalışmalar belli kurallara tabi olacak. Özellikle, telif hakkını ihlal eden içeriklere yer verilmeyecek. Politikalara uygun olmayan içerikler de, IGTV tarafından engellenecek.

İzleyiciler rozetleri satın alabilecek

Instagram’da, canlı yayını uzun bir süre yapabilme olanağı sunan IGTV’de, reklamın dışında farklı bir gelir modeli olarak satın alınabilir rozetler yer alacak. Bu rozetleri satın alanlar, takip ettikleri kişinin özel içeriklerine erişim şansı yakalayacak. Rozet için ödenen ücret, doğrudan hesap sahibine gidecek.

Rozetlerin, 1 dolardan 5 dolara kadar giden bir fiyat aralığı içinde olması beklenirken, bu modelin sunulacağı ülkeler arasında Türkiye, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Meksika ve Brezilya yer alacak.

Instagram’ın uzun canlı video konsepti ile öne çıkarmaya çalıştığı IGTV, bu zamana kadar beklenen ilgiyi göremedi. Şirket, IGTV’den para kazanma modeli ile, ağırlıklı olarak markalardan reklam ya da sponsorluk geliri elde eden içerik üreticilerine bir alternatif sundu ve IGTV’den vazgeçmeyeceğini gösterdi.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus