iOS Beta Sürümünde Görüldü: Apple News Plus’ın Sesli Haberleri Geliyor

iOS Beta Sürümünde Görüldü: Apple News Plus’ın Sesli Haberleri Geliyor

Apple’ın, iOS 13.5.5 beta sürümünde Apple News Plus’ta uzun içerikler için, podcast tarzı sesli kayıtları hazırladığı ortaya çıktı. Apple’ın bu çalışması, iOS’un haber uygulamasında sesli anlatım ekleme çabalarını da doğruladı.

Sesli içerik sekmesi geliyor

Beta sürümde, Apple News Plus uygulamasında içeriklerin sesli halinin yer alacağı yeni bir sekme geliyor. Henüz işlevsel olmayan ses sekmesinde içerik olmasa da, 9to5Mac tarafından tespit edilen bir sürümde Wall Street Journal, Wired, People gibi mecraların içeriklerinin sesli sürümleri yer aldı. Apple’ın bu konuda, lisans ayrıntılarını netleştirmeye çalıştığı da söylentiler arasında.

Podcast uygulamasının arayüzüne benziyor

Özelliğin yer aldığı videoda, hızlı bir geri sarma ve oynatma hızını artırma seçenekleri görülüyor. Bu özellikler, Apple’ın podcast uygulamsının arayüzü ile oldukça benziyor. Dinleyiciler ayrıca, sesli olarak inceledikleri makalenin orijinal metnine de, hızlı bir bağlantı ile ulaşabiliyor.

Abonelik aylık 9,99 dolar

![](images/apple-news-nedir.jpg)

Apple News Plus, aylık 9,99 dolar ücret ile abonelik alınabilen bir hizmet. Sesli hikayeler de, ücretli abonelere sunulabilecek. Apple, abonelik hizmetlerini uzun vadeli gelir modelinde ciddi olarak önemsiyor. Kaliteli uzun içerikler, podcaste yakın bir deneyim yaratma noktasında, Apple’ın abone sayısını artırabilir.

Şirketin, Apple News Plus için sesli haberleri ne zaman yayına alacağı belli değil. Ancak iOS 13 kapsamında sunulması ve bu ay içinde iOS 14’ün tanıtılacağı beklentisi, bu özelliğin de çok fazla gecikmeyeceği öngörüsünü hakim kılıyor. iOS 14’ün, online düzenlenecek olan 2020 Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtılması bekleniyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus