iPhone 12 İçin MagSafe Nedir, Nasıl Kullanılır?

iPhone 12 İçin MagSafe Nedir, Nasıl Kullanılır?

Apple, iPhone 12 ile birlikte akıllı telefonlar için yeni bir aksesuar ekosistemi de sundu. MagSafe, iPhone’u kablosuz olarak şarj etmeyi, kılıfları takmayı ve çeşitli aksesuarları kullanmayı kolaylaştırıyor. iPhone 12 için MagSafe nedir, nasıl kullanılır bakalım.

Daha önce MagSafe ismini duymuştum diyorsanız haklısınız. Apple daha önce, USB-C’ye geçmeden evvel MacBook şarj cihazları için de aynı ismi kullanıyordu. MagSafe o zaman kablosuz bir teknoloji değildi. iPhone için MagSafe ise tamamen darklı.

MagSafe nedir?

iPhone için MagSafe, tamamen kablosuz bir şarj standardı sunuyor. En heyecan verici yönü ise, Lightning bağlantı noktasına ihtiyaç duymayan bir iPhone’un önünü açıyor.

MagSafe’in kablosuz şarj ve aksesuar özelliği iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro ve Pro Max’te mevcut. Muhtemelen bu standart, gelecekteki iPhone modellerinde de yer alacak.

![](images/apple-magsafe-nelerden-olusuyor.png)

Apple, kablosuz şarjı ilk olarak iPhone 8’de tanıtmıştı ancak bu şarj, 7,5 w ile sınırlandı ve düşük bir şarj potansiyeli sundu. MagSafe bu verimi iki katına çıkarıyor ve 15 w kablosuz şarj sunuyor. Bu şarj hızı, iPhone’u hızlı şarj özellikli diğer Android cihazlarla aynı seviyeye getiriyor.

MagSafe fiyatı ne olacak?

İlk MagSafe şark cihazı, Apple tarafından 49 dolar fiyat etiketiyle sunuldu. Bu da yaklaşık 410 TL’lik bir fiyatla, ürünün satışa çıkacağını gösteriyor. Apple, hem iPhone hem de Apple Watch için seyahat dostu bir MagSafe Duo sunmayı planlıyor.

![](images/magsafe-duo-nedir.png)

Kablosuz şarj özelliğine ek olarak, şeffaf bir plastik kasa, silikon kılıf, cüzdan fonksiyonu gibi seçenekler de MagSafe’de yer alıyor.

MagSafe’in diğer özellikleri

Aksesuar, kullanım esnasında kasayı yerinde tutmak için bir aparat da içeriyor. Bu iPhone’un düşmesini engeller ancak bir kılıfın çıkarılmasını da bir taraftan zorlaştırabilir. iPhone’u sert bir plastik kılıftan çıkarmak biraz güç gerektirebilir ve kasayı eğip deforme edebilir. Hızlı şarj ve farklı özelliklerin yanı sıra, kılıfsız bir iPhone kullanmak çok daha keyifli bir deneyim sunabilir.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus