iPhone 12’yi Beklemek İstemeyenler İçin 5 Alternatif Telefon Önerisi

iPhone 12’yi Beklemek İstemeyenler İçin 5 Alternatif Telefon Önerisi

Apple’ın merakla beklenen yeni amiral gemisi modeli iPhone 12’nin piyasaya çıkış tarihi bu yılın Eylül ayında bekleniyor. Ancak koronavirüs salgınının etkisiyle, telefonun lansmanında gecikme de söz konusu olabilir. Bir gecikme yaşanmasa dahi, Eylül ayına 5 ay gibi bir süre var.

Peki, telefon almak istiyorsanız ancak bu kadar bekleyecek zamanınız yoksa ne yapabilirsiniz? Üzülmeyin, piyasada, iPhone 12 çıktığında ona rakip olabilecek özellikler içeren birçok harika model var.

2019’da piyasaya çıkan iPhone 11 serisi ya da Samsung’un 2020’de çıkardığı amiral gemisi Galaxy S20, Apple’ın geçtiğimiz günlerde tanıttığı iPhone SE modeli ya da olağanüstü kamera özellikleriyle öne çıkan Huawei P30 Pro gibi seçenekleri detaylı inceledik.

İşte, iPhone 12’nin sunacağı özelliklerle rakabet edebilecek kapasitede, en iyi beş alternatif akıllı telefon önerisi.

iPhone 11

![](images/akilli-telefon-onerisi-iphone-11.jpg)

Eğer iPhone 12’yi beklemek için çok güçlü nedenleriniz yoksa, iPhone 11 en iyi çözüm diyebiliriz. Apple’ın şu anda 11 serisindeki en iyi modeller olan Pro ve Pro Max modellerinin fiyat etiketi ise, 999 doların üzerinde fiyat etiketine sahip. Türkiye’de ise 10 bin TL’nin üzerinde bir fiyat etiketi var.

iPhone 11 serisindeki üç modelde, en standart modeli seçseniz dahi Apple kalitesini hissedeceğiniz harika özelliklerle tanışabilirsiniz. Apple’ın süper güçlü A13 Bionic çipi ve harika kamera özellikleri, sizi bu seride bekliyor. iPhone 11 fiyatı ise şu anda 6 bin 500 TL ile 7 bin TL arasında değişiyor.

iPhone XR

![](images/akilli-telefon-onerileri-iphone-xr.jpeg)

iOS’tan vazgeçemeyenlere, diğer bir öneri ise iPhone XR. Konsept olarak iPhone 11’e çok benzeyen iPhone XR, bir yıl önce piyasaya sürülen bir model olmasına karşın, fiyat performans açısından öne çıkıyor.

Apple’a göre harika bir pil ömrü sunan telefon, aynı zamanda güçlü işlemcisi ve yüksek kaliteli ekranı ile öne çıkıyor. Tek kamera lensiyle gelen telefon, eğer görece biraz düşük bir performansı önemsemiyorsanız, iPhone 12’ye bir alternatif olabilir.

iPhone XR satış fiyatı şu anda ortalama 5 bin 800 TL civarında.

iPhone SE 2020

![](images/telefon-onerisi-iphone-se-2020.jpg)

iPhone SE, Apple’ın geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkardığı son model. 2016 yılında sunulan SE serisinin ikinci modeli olan iPhone SE 2020, A13 Bionic işlemci, 4K video, kablosuz şarj gibi harika özellikleri barındıran bir telefon. Siyah, beyaz ve Product RED kapsamında kırmızı bir seçenek sunan telefonun satış fiyatı, 5 bin 299 TL’den başlıyor.

Samsung Galaxy S20

![](images/telefon-onerileri-samsung-galaxy-s20.jpeg)

Galaxy S20, Samsung’un S koleksiyonunun en iddialı, şüphesiz en iyi telefonu. Ancak tabii, aynı zamanda en pahalısı. Eğer iPhone 12 yerine, Samsung’a geçmek isterseniz Galaxy S20 iyi bir seçim olabilir.

120Hz ekran yenileme hızı, WQHD+ çözünürlük sunan 6.2 inç ekran yapısı ve 5G özelliği ile Galaxy S20, etkileyici bir model. Bunun yanı sıra güçlü kamera performansı, büyük pil kapasitesi ile S20, şu anda piyasanın en iyilerinden.

Samsung Galaxy S20’nin şu anda piyasada ortalama satış fiyatı ise 10 bin liranın üzerinde.

Huawei P30 Pro

![](images/telefon-onerisi-huawei-p30.jpeg)

iPhone dışında bir modele geçmek istiyorsanız, Huawei P30 ideal bir seçim olabilir. Huawei, yakın dönemde daha güçlü özelliklere sahip P40 modelini tanıttı ancak hem fiyatın yüksek olması hem de Google uygulamalarını içermemesi gibi eksiklikler göz önünde bulundurulduğunda, P30 da iyi bir alternatif olabilir.

P30, Huawei’nin amiral gemisi modeli olmasa da, harika kamera teknolojisi ve göz alıcı tasarımı ile, piyasanın hala en iyi telefon modelleri arasında.

P30’un şu anda ortalama fiyat etiketi ise 4 bin 800 TL civarında.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus