Çin’de bir gencin, seneler önce iPhone ve iPad satın alabilmek için böbreğini sattığını ortaya çıktı. Yaşadığı ameliyatın ardından vücuduna birtakım zararlar gören gencin, bundan böyle yatalak kalacağı öğrenildi.

Bir iPhone 4 alabilmek için böbreğini sattı

Yeni bir iPhone piyasaya çıktığında genellikle ilk konuşulan konulardan biri fiyatı oluyor. Zaman zaman esprilere konu olan “böbreği satıp iPhone alma” konusu sosyal medyada karşınıza çıkabilse de, Çin’deki olay tamamen gerçek. 

Çin’de en yoksul bölgelerden birinde yaşayan Wang Shangkun isimli genç, 17 yaşındayken bir iPhone satın alabilmek için internette ilgili kişileri araştırdı.

Böbreğini satmak için, merdiven altı bir tesiste yasadışı ameliyat geçiren Shangkun, 3000 dolar karşılığında böbreğini verdi Bu para ile genç adam bir iPhone 4 ve bir iPad 2 satın aldı. 

Ailesini baskısı neticesinde yaşadıklarını itiraf eden Shangkun, böbreğini sattığını söyledi. Ailesi bu duruma nasıl tepki vereceğini bilemedi.

Sağlam böbreği de çalışmıyor

Shangkun, aradan geçen yıllar sonra diğer böbreğinde de ciddi bir sorun yaşıyor. Ameliyatın verdiği hasarlar neticesinde her gün diyalize girmek zorunda kalan gencin ömrü ne kadar sürecek bilinmiyor. Shangkun ayrıca yatalak kaldı.

Bunun yanı sıra, organ satışının yapılması Çin’de bir soruşturmaya da yol açtı. Gencin böbreğini sattığı kişilerden 9’u tutuklandı ve organ satışı yapmakla suçlandılar.

Mahkeme, Shangkun ve ailesine bu davanın sonucunda 300 bin dolar, yani yaklaşık 2,4 milyon lira tazminat ödenmesine karar verdi. 

YORUM YOK

CEVAP VER