iPhone ve iPad Kontrol Merkezi’ne Shazam Düğmesi Nasıl Eklenir?

iPhone ve iPad Kontrol Merkezi’ne Shazam Düğmesi Nasıl Eklenir?

Apple, çevrenizde çalan müziği algılayabilen meşhur uygulama Shazam’ı 2018 yılında satın aldı. Shazam halen bağımsız bir uygulama olsa da Apple, müzik tanıma özelliğini iPhone ve iPad’e entegre etti. Cihazın kontrol merkezine eklenen Shazam butonunun nasıl kullanıldığını anlattık.

Başlamadan önce, iPhone ya da iPad’inizde Shazam uygulamasının yüklü olmasına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. İhtiyacınız olan iPhone için iOS 14.2, iPad içinse iPadOS 14.2 sürümü.

iPhone ve iPad kontrol merkezine Shazam düğmesi ekleme

Shazam düğmesi varsayılan olarak iPhone ve iPad kontrol merkezine yerleştirilmemiştir. Müzik tanıma düğmesini etkinleştirmek için, Kontrol Merkezi’ni özelleştirmeniz gerekecektir.

  • iPhone ya da iPad’in “Ayarlar” uygulamasını açarak başlayın.
  • Ardından “Kontrol Merkezi” seçeneğine gidin.
  • Sonraki adımda, Kontrol Merkezi’nde bulunan kısayolların ve kontrollerin bir listesini göreceksiniz. “Daha fazla kontrol” bölümüne gidin. “Müzik tanıma”nın yanındaki “+” düğmesine dokunun.
  • Shazam düğmesi artık etkindir ve “Dahil edilen kontroller” bölümüne taşınır. Kontrol Merkezi’nde “müzik tanıma” düğmesinin yerleşimini yeniden düzenlemek için, tutamaca dokunup basılı tutmanız yeterlidir.

Shazam düğmesi nasıl kullanılır?

Kontrol Merkezi’ne Shazam müzik tanıma seçeneğini eklediğinize göre, artık yeni müzikleri keşfe hazırsınız.

![](images/iphone-a-shazam-butonu-ekleme.png)
  • Telefon ya da tabletinizin ekranının sağ üst köşesinden aşağı kaydırarak Kontrol Merkezi’ni açın. Gri renkli Shazam butonuna dokunun.
  • Etkinleştirdikten sonra Shazam müziği algılayacaktır.
  • Şarkı tanımlandığında, ekranın üst kısmında bir başlık bildirimi gelir. Şarkı hakkında daha çok bilgi için üzerine dokunabilirsiniz.
  • Shazam, 15 saniye içinde şarkıyla ilgili bir sonuç bulamazsa, size sonucu bildirir.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus