iPhone modellerinin kitlenmesine neden olan yeni bir iOS metin güvenlik açığı tespit edildi. Yaşanan bug, Sindhi dilinin içerdiği birkaç karakterin, iOS’un kitlenmesine neden olmasından sonra ortaya çıktı. Bug’a neden olan karakter dizisi, Discord kanallarında ve Telegram gruplarında dolaşıyor. Apple, iOS 13.4.1 sürümüne sahip bir iPhone modelinin çöktüğünü test etti ve onayladı. 

Sorunun çözülmesi için beklemeniz gerekebilir

Güvenlik açığı böyle görünüyor.

iPhone’unuz, mevcut güvenlik açığı yüzünden kilitlenirse, yeniden eski durumuna gelmesi için zorla yeniden başlatabilir, iOS Springboard’ın iyileşmesi için bir dakika beklemeniz gerekebilir. Yeni iPhone hatasına karşı, internetteki kötü niyetli insanlara karşı önlem almak adına bildirimleri, mesajlaşma uygulamalarında durdurabilirsiniz. Sorunun çözülmesi için, iOS 13.4.5 beta sürümüne geçiş gerekiyor, bu da Apple’ın durumu farkında olup, çözdüğünü gösteriyor. 

Önceki iOS açığı 2 yıl önceydi

Bundan önceki, iOS’ta dünya genelinde bir çöküş yaratan hata iki yıl önceydi. iOS 11’deki hata, uygulama ve mesajlara erişimi devre dışı bırakıyor ve cihazlara Hint dilinde karakter gönderilmesiyle ortaya çıkıyordu.

Apple, iOS’taki metin hatalarıyla yıllardır mücadele ediyor. 2018’deki bir bug tek bir link ile iPhone’u dondurabiliyordu. 2015’teki bir bug ise, metin dizisi üzerinden iMessage’ı devre dışı bırakabiliyordu. 5 saniyelik bir video, birkaç yıl önce iPhone’ları çökertiyordu. iOS, bu gibi metin hatalarına karşı, yazılım güncellemeleri ile mücadele ediyor. 

YORUM YOK

CEVAP VER