İstanbul’da İnternet Özgürlüğü Forumu Düzenleniyor

İstanbul’da İnternet Özgürlüğü Forumu Düzenleniyor

RTÜK’ün internet yayınları üzerinde denetim yetkilendirmesi, 5651 sayılı kanun ve beraberinde gelen VPN servis engelleri, uzun zamandır erişim engeli bulunan Wikipedia ve artık bir rutin haline gelen erişim engellemeleri ile birlikte internet özgürlüğü tartışılır hale gelmiştir. Bu gelişmeler çerçevesinde 31 Mart Cumartesi günü İstanbul’da İnternet Özgürlüğü Forumu düzenlenecek.

İnternet Özgürlüğü Forumu; sansür-gözetim odaklı yasa ve bağlı uygulamaları tartışmak amacıyla planlandı. Forumda, mevcut yasalar ve uygulamaları ile birlikte; ülkelerden bağımsız işlemekte olan sansür-gözetim mekanizmaları için bireysel-toplumsal teknik ve hukuki süreçler çerçevesinde konular tartışılacak.

İstanbul hackerSpace tarafından düzenlenen forumun başlıklarını, internetin gayri-merkeziyet ilkesi, dağıtık çalışma alternatifi, sansürün ilkesel olarak reddi, ifade özgürlüğü oluşturuyor. Forum konuşmacı oturumu ardından katılımcıların fikirleri ile ilerleyecek.

Forum Çırak Atölye Sirkeci’de düzenlenecek ve konuyla ilgili fikir/önerilerini, kişisel deneyimlerini aktarmak ya da sadece dinlemek isteyen herkesin katılımına açık.

Detaylı bilg için : https://cirak.io/event/internet-ozgurlugu-forumu/

Hakan Torun
Hakan Torun Hakan Torun
comments powered by Disqus