İşte Intel’in Yeni 10. Nesil Masaüstü Serisi

İşte Intel’in Yeni 10. Nesil Masaüstü Serisi

Intel, yeni 10. Nesil Comet Lake-S masaüstü işlemcilerinin üyesi Core i9-10900K‘nın “dünyanın en hızlı oyun işlemcisi” olacağını iddia ediyor.

Intel Core i9-10900K, 10 çekirdek ve 20 iş parçacığıyla birlikte 3.7 GHz taban saat hızından 5.3 GHz‘e kadar çıkarabiliyor. Firma, serideki işlemcilerinin %60’ından fazlasının da 5 GHz‘in üstüne çıkacağını söyledi. Bu gelişme ile birlikte mobil işlemcilerde 5 GHz barajı ilk defa aşılmış olacak.

![](images/core-i9-1600x900.jpg)

Yüksek saat hızına ulaşmayı hedefleyen şirket, güncellenmiş Turbo Boost Max 3.0 özelliği ile işlemcideki en hızlı iki çekirdeği belirleyerek yoğun yük altında performansı yükseltmeyi amaçlıyor. Ayrıca şirket i9 işlemcilerinin 70 santigratın altında olduğu zamanlarda daha iyi performans sağlamaları için Thermal Velocity Boost teknolojisi kullanmış.

Intel, kullanıcıların overclock yapabilmeleri için işlemciyle birlikte gerilim ve frekans üzerinde daha fazla kontrol sağlamak amacıyla tasarlanmış Intel Extreme Tuning Utility aracını getiriyor. Ayrıca bazı çekrdeklerde Hyper Threading‘i kapatmaya olanak sağlıyor. Böylelikle overclock esnasında ısıyı azaltmayı hedefliyor.

10. Nesil Intel Core S Serisi işlemciler Mayıs ayında perakende satış noktalarında ve orijinal malzeme üreticileri tarafından satılan masaüstü bilgisayarların içinde satışa sunulacak. Yeni işlemcinin fiyatı ise 488$ olarak açıklandı.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus