İtalya’da Apple’a Reklam Kampanyalarından Ötürü 10 Milyon Euro Ceza Kesildi

İtalya’da Apple’a Reklam Kampanyalarından Ötürü 10 Milyon Euro Ceza Kesildi

ABD’li teknoloji devi Apple, adından söz ettiren ürünleriyle olduğu kadar pazarlama kampanyalarıyla da dikkat çekiyor. Apple yine bir reklamı ile gündemde ancak bu defa ceza söz konusu. İtalya’da, şirketin “suya dayanıklılık” konusunda çektiği reklam filminden ötürü Apple’a 12 milyon dolarlık ceza kesildi.

Gerekçe: Suya dayanıklılık söylemleri yeterince açık değil

Apple, İtalyan Antitröst Otoritesi tarafından, iPhone modellerinin pazarlamasında suya dayanıklılık konusunda tüketicileri yanıltması gerekçesiyle 10 milyon euro cezaya çarptırıldı.

Bahse konu modeller arasında iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone XR, iPhone XS, iPhone 11 serisi modelleri yer alıyor. İtalyan Antitröst Otoritesi, şirketin bu modelleri pazarlarken, suya dayanıklılık ifadelerinin yeterince açık olmadığını ifade etti.

Apple, reklamlarda ilgili iPhone modellerinin 1 metreden 4 metreye kadar farklı derinliklerde ve 30 dakika boyunca durabileceğini aktardı. Şirket, tüketicilere hem derinlik hem de zamanlama konusunda, laboratuvar kontrollü testler gibi verileri açıklamamakla suçlanıyor.

Apple, iPhone modellerinin belli koşullar altında suya dayanıklı olduğunu belirtiyor ancak burada hangi sıvının teması söz konusu olduğu yer almıyor. Örnek olarak deniz ya da okyanus gibi tuzlu sulara düşen iPhone’lar, suya dayanıklılık kapsamı dışında kalıyor. Ceza, Apple’a bu dayanıklılık iddiasının ve sınırlarının, tüketici ile uygun şekilde paylaşılmamasından ötürü kesildi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus