Dünyada alışverişin çılgınlık boyutuna ulaştığı Kasım ayında batıda Black Friday, Çin’de ise 11.11 bekarlar günü, milyarlarca dolarlık satış hacmi yarattı. Türkiye’deki birçok çevrimiçi alışveriş platformu da, Kasım ayına özel kampanyalar düzenledi. Ödeme altyapı sağlayıcısı iyzico, e-ticaret sitelerinin Kasım ayı kampanyalarına ilişkin alışveriş istatistiklerini paylaştı.

Kasım ayının dördüncü perşembe gününün ardından gelen Cuma günü gerçekleşen ve Black Friday olarak adlandırılan alışveriş kampanyaları, dünya çapında olduğu gibi Türkiye’de de ilgiyle karşılanıyor. Hepsiburada, Trendyol, n11 başta olmak üzere hemen hemen tüm e-ticaret platformları, ve perakende mağazaları önemli kampanyalar yaptı. Ödeme altyapısı çözümleri sunan iyzico, Kasım ayına ilişkin online alışveriş istatistiklerini paylaştı.

İşlem hacmi yüzde 103 arttı

iyzico’nun verilerine göre Kasım ayında e-ticaret sitelerinde düzenlenen kampanyalarda, önceki yıla göre alışveriş hacmi yüzde 103 oranında arttı. 

İşlem sayısındaki artış yüzde 57 olurken, sepet ortalamasında da yüzde 29 artış oldu. Sepet tutarı 211 liradan 273 liraya yükseldi. 

Banka kartı kullanım oranı yükseldi

Raporda, 2019 Kasım döneminde kredi kartı ile yapılan işlemlerde tek çekimde yüzde 50’lik kullanım oranı yüzde 53’e yükseldi. 

Banka kartı kullanım oranı, önceki yıl yüzde 28 olurken bu yıl yüzde 33 oldu. Kredi kartıyla yapılan işlemlerde yüzde 46 artış olurken, banka kartı ile yapılan alışverişlerin sayısı da yüzde 87 arttı.

Koronavirüs pandemisi, bu yıl Kasım kampanyaları dönemine damgasını vurdu. Eğitim sektörü, giyimin ardından en çok harcama yapılan alan oldu. Eğitimle ilgili alışverişlerde işlem sayısı yüzde 62 arttı.

Erkekler daha çok alışveriş yaptı

iyzico raporunda, erkeklerin geçen yıla göre yüzde 5 düzeyinde daha fazla alışveriş yaptığı da ortaya çıktı. En çok alışveriş yapılan bölgelerde ilk 3 sırada Marmara, İç Anadolu ve Ege yer aldı. 

2019’da kadınlar, erkeklere göre yüzde 30 daha fazla alışveriş yaparken bu yıl bu oran 0,85 oldu. Kadınların harcamalarında yüzde 68 artış olurken, erkeklerse yüzde 115’lik daha fazla harcama yaptı ve kadınları geride bıraktı.

Demografik istatistiklerde dikkat çekici diğer bir detay da, kadınların ortalama sepet tutarının yüzde 35’lik artış ile 285 lira, erkeklerin sepet tutarınınsa yüzde 33 artışla 376 lira olması oldu. 

Web’de sepet tutarı mobilin çok üstünde

E-ticaret sitelerinin kampanyaları kapsamında, alışveriş yapılan kanallara geldiğimizde web üzerinden yapılan harcamalarda sepet tutarının 275 liradan 382 liraya yükseldiği görüldü. Mobil harcamalarda ise önceki yıla göre işlem hacmi yüzde 170, işlem adedi yüzde 128 artarken, sepet tutarı da 91 liradan 108 liraya çıktı. 

Web üzerinden alışveriş halen tercih edilse de, mobil alışveriş oranı yüzde 7 oranında arttı.

YORUM YOK

CEVAP VER