Japonya hükümeti, bugün iOS ve Android’de koronavirüs temas takip izleme uygulamasını yayınladı. Uygulama, insanların koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerle yakın temasa geçip geçmediğini belirlemeye yardımcı oluyor. Bluetooth teknolojisine dayanan sistem, Apple ve Google’ın birlikte geliştirdiği koronavirüs takip uygulamasına benziyor. 

App Store’da COVID-19 Contact App olarak yer alan uygulama, Japonya’da COVA-19 Contact Confirming App anlamına gelen COCOA adı ile anılıyor. Google ve Apple’ın sunduğu uygulamanın koşullarından memnun kalmayan Japon hükümeti, Microsoft mühendisleri tarafından geliştirilen COCOA’yı tercih etti. 

Veri gizliliğine önem veriyor

Hükümet, COCOA uygulamasının konum verileri ve telefon numaraları gibi kişisel bilgileri saklamadığını söylüyor. Uygulama, sadece COVID-19 testi pozitif çıkan kişilerin temas ettiği insanların telefon verisini kaydediyor.  

Koronavirüs temas takip uygulamaları, birçok ülkede tartışma konusu oldu. Apple ve Google, veri gizliliğine önem verilen bir sistem geliştirdiğini ifade etse de, birçok ülke kendi uygulamasını geliştirme kararı aldı. Kendi uygulamasını geliştirme kararı alan ülkelerden İngiltere, bu hafta geri adım atarak Apple ve Google’ın uygulamasını tercih etti.

Japonya, her ne kadar Çin ve Güney Kore ile yakın temasta bir ülke olsa da, ülkede vaka sayısı çok fazla değil. 17 binin üzerinde vaka ve 935 ölüm ile, nüfusa göre salgın hafif bir şekilde anlatılmış durumda. 

YORUM YOK

CEVAP VER